Ваша допомога при геморої. Портал здоров'я
Пошук по сайту

Дуже цікаве показове заняття логопеда доу. Відкрите заняття у старшій логопедичній групі на тему: "Місто красивої мови". Методи та прийоми

Валерія Четверкіна

онспект групового логопедичного заняття в старшій групі .

Тема: В світі професій.

Цілі:

Освітні: розширювати уявлення про професіях людей. Уточнювати та розширювати словниковий запас на цю тему. Удосконалювати навички побудови складної пропозиції. Розвивати мовну активність, діалогічну мову (за допомогою відповідей на запитання).

Корекційні: Розвивати загальну, артикуляційну, дрібну моторику, мімічну мускулатуру, дихання. Закріплювати навички звукового, звуко- складового аналізу та синтезу. Розвивати увагу, мислення, пам'ять.

Виховні: Виховувати самоконтроль за промовою Виховувати шанобливе ставлення до людей різних професій. Формувати пізнавальний інтерес, бажання вчитися. Виховувати вміння працювати у колективі.

Устаткування: конструктор, муляжі овочів та фруктів, 2 обручі, кошик з продуктами, чарівний мішечок, мнемотаблиці, розрізні картинки, іграшка Жук.

Хід заняття

1. Організаційний момент.

Придумано кимось просто та мудро

При зустрічі вітати:

Добрий ранок!

Добрий ранок! – сонцю та птахам.

Добрий ранок! - Усміхненим особам.

Нехай кожен стає добрим, довірливим,

І доброго ранку триває до вечора.

Хлопці, сьогодні до нас на заняття прийшли гості, щоб подивитись нашу роботу. Побажайте їм доброго ранку.

2. Оголошення теми заняття.

Хлопці, ми сьогодні з вами вирушимо у подорож до іншої країни – Професію! Поїдемо ми з вами туди поїздом. Скажіть, будь ласка, як називається професія людини, який керує поїздом?

Правильно, машиніст! Ну що хто хоче бути машиністом? Ну що ж, машиніста вибрали, вже пів справи зроблено! А я буду провідницею! А що це за професія така? Що робить провідник? (перевіряє квитки у пасажирів). А тепер увага! Для того, щоб потрапити на наш поїзд вам потрібно відгадати загадки. Хто відгадує, той отримує квиток на поїзд.


3. Відгадування загадок.

Скажи, хто так смачно

Готує капустяні щи,

Пахкі котлети, салати, вінегрети,

Усі сніданки, обіди? (кухар)

Встаємо ми дуже рано,

Адже наша турбота всіх відвозити вранці

На роботу. (водій)

З вогнем боротися ми маємо

З водою ми напарники.

Ми дуже людям усім потрібні,

Відповідай швидше, хто ж ми? (пожежники)

Хто в дні хвороб найкорисніший

І чи лікує нас від усіх хвороб? (лікар)

Природу кохати, старих поважати? (Вчитель)

Майстер зробить зачіску

Феном, щіткою та гребінцем.

Пишно локони зав'є.

Чубчик щіткою зб'є,

Все в його руках горить

Він змінить зовнішній вигляд! (перукар)

Серед хмар на висоті

Ми дружно будуємо будинок,

Щоб у теплі та красі

Щасливо мешкали в ньому. (будівельники)

4. Артикулаційна гімнастика.

Ну що, всі розсілися по місцях? Але щось наш поїзд не поспішає вирушати! Напевно, ми ще не виконали якогось завдання. Давайте заглянемо в мій чарівний путівник країною Професії? Ой, тут написано, що ми ще не зробили гімнастику для нашого язичка!

1. Бегемотик рот відкрив,

Потримав. Потім зачинив.

Подразнимо ми бегемота -

Жартувати над ним полювання.

(Повторюємо вправу 3-5 разів. Даємо дитині час для відпочинку та розслаблення. Пропонуємо проковтнути слину. Знову повторюємо вправу 3-4 рази).

2. Усміхається щеня,

Зубки напоказ.

Я б так само зміг,

Ось дивись. Нині.

(Широко розводимо куточки губ, оголивши стислі зуби. Повертаємо губи в спокійне становище. Даємо дитині час для відпочинку та розслаблення. Пропонуємо проковтнути слину. Повторюємо вправу 3-4 рази).

3. Хоботок слоненя тягне,

Він ось-ось банан дістане.

Губки в трубочку склади

І слоненя покажи.

(Витягуємо губи вперед, як для поцілунку, тримаємо в такому положенні 3-5 секунд. Повертаємо губи в спокійне становище. Даємо дитині час для відпочинку та розслаблення. Пропонуємо проковтнути слину. Повторюємо вправу 3-4 рази).

4. Кошеня любить молоко:

Наллєш - і немає ні краплі вмить.

Лакає швидко і легко,

«Лопаткою»висунувши мову.

(Широко відкриваємо рот, робимо 4-5 рухів широкою мовою, як би лакаючи молоко. Закриваємо рота. Забираємо язичок. Даємо дитині час для відпочинку та розслаблення, пропонуємо проковтнути слину. Повторюємо вправу 3-4 рази).

5. Мова, як маятник годинника,

Качаться знову і знову готовий.

Кошеня посміхається,

Він, як і ти, намагається.

(Відкриваємо рот, Розтягуємо губи в посмішку, витягуємо язик, напружуємо його, торкаємося гострим кінчиком язика то лівого, то правого куточків губ. Слідкуємо, щоб язик рухався повітрям, а не нижньою губою, щоб не гойдалася нижня щелепа. Виконуємо 6-8 разів. Забираємо язичок, закриваємо рота. Даємо дитині час для відпочинку та розслаблення, пропонуємо проковтнути слину. Повторюємо вправу 3-4 рази).

(Н. В. Нищева "Весела гімнастика")


Ну от і все! Поїхали! /вимовлення складу на одному видиху ТУ-ТУ-ТУ/ (Розвиток мовного дихання)

5. Станція перша! «БУДІВЕЛЬНА»

Як ви вважаєте, хто на цій станції працює? (будівельники).

А давайте з вами подумаємо, люди яких професій будують будинок?

Хто кладе цеглу? (Муляр)

Хто обробляє стіни та стелі? (Штукатур)

Хто фарбує стіни та стелі? (маляр)

Хто вставляє шибки? (скляр)

Хто зварює труби? (зварювальник)

Хто працює на підйомному крані? (кранівник)

Хто керує екскаватором? (екскаваторник)

А водій може працювати на будівництві? (так, він на вантажівці привозить на будівництво цеглу, бетон, плити, пісок)

А давайте і ми з вами збудуємо будинок. Як ви вважаєте, з яких геометричних фігур ми зможемо побудувати будинок?

Ну що, ми з вами перестаємо бути маленькими дітьми і перетворюємося на БУДІВЕЛЬНИКІВ! Зараз ви братимете по одній деталі і будуватимете будинок. Але деталі просто так не даються – вони продаються. Придбати їх можна назвавши перший або останній звук.

Дімо, яку ти візьмеш деталь?

Я візьму кубик.

Добре, скажи, будь ласка, який перший звук у слові Кубик?

У слові кубик перший звук [К].

Молодець, Діма, отримуй свою деталь.


Молодці, всі впоралися із завданням. І подивіться, який гарний будиночок ми збудували.


А як називається будинок, якщо у ньому два поверхи? (двоповерховий)П'ять поверхів? Чимало поверхів?

Як називається будинок, який збудований з цегли? Із блоків? Із дерева? (цегляний, блоковий, дерев'яний)

Л. Професіябудівельника – важлива та потрібна професія.

6. Пальчикова гімнастика.

Пальчикова гімнастика «Будівельники».

Ми будівельники, ми будуємо (стукати кулачком об кулачок)

Багато ми будинків збудуємо.

Багато дахів та стель (Загинати по черзі пальці на обох руках)

Багато вікон, стін, підлог,

Багато кімнат та дверей,

Багато ліфтів, сходів, поверхів.

Буде у мешканців веселощі (стискаємо та розтискаємо пальчики)

У новому будинку новосілля (на слово «новосілля»підняти руки вгору)

7. Станція друга! Ой, відчуваєте, як смачно запахло! Ми під'їхали до станції Кухонна!

Як ви вважаєте, хто може працювати на такій станції?

Правильно, кухаре! Що робить кухар? Що йому для цього потрібно?

Для того, щоб нам виїхати з цієї станції, нам потрібно виконати два завдання!

Завдання перше! «А ну, повтори!»

Ат-ат-ат – ми їмо салат, (хором)

От-от-от - смачний компот, (хором)

Ут-ут-ут - суп нам дають, (Дівчатка)

Ат-ат-ат - помили виноград, (хлопчики)

Іт-іт-іт - ложка блищить, (Вася та Коля)

Та-та-та – ось це смакота. (хором).

Завдання друге!

А зараз ми розділимося на дві команди. Я сьогодні головний кухар. Хто пам'ятає, як його називають (Шеф повар). Солити овочі ось у цій каструлі (червоний обруч)і варити компот ось у цій (синій обруч). Усі діти отримують предмет: або фрукт, або овоч. Ви вільно переміщаєтеся залом під звучання бубна. Як тільки він перестає грати і «овочі», і «фрукти»повинні зайняти свої місця в«каструлях». Хто помилився – програв.


Молодці! Сідаємо у поїзд. Поїхали!

8. Станція третя! «Торгівельна»

Як ви вважаєте, хто працює на цій станції?

Правильно, продавцю!

Зараз я пропоную кожному з вас побути у ролі продавця та допомогти правильно вибрати товар своєму покупцю. Перед вами лежать різноманітні продукти. Я вам описуватиму якості якогось певного товару. Вам потрібно відгадати його та покласти в кошик покупця.

1. Смачне, корисне, може бути коров'яче або козяче. (Молоко)

2. Солодкий, буває молочний, чорний і навіть білий. (Шоколад)

3. Червоне, стигле, соковите. (Яблуко)

4. Кислий, жовтий, овальної форми. (Лимон)

5. Помаранчевий, круглої форми, кисло-солодкий, смачний. (Апельсин)

6. Зелений, витягнутої форми, освіжаючий, соковитий. (Огірок)


9. Гімнастика для очей.

А тепер, хлопці сідайте у поїзд. Нам потрібно їхати далі! Але мені випадково передали, що на наступній станції буде складне завдання. І для цього нам потрібно підготувати наші очі.

До журавля жук підлетів,

Задзижчав і заспівав «Ж-ж-ж.»

Ось він праворуч полетів,

Кожен праворуч подивився.

Ось він вліво полетів,

Кожен ліворуч глянув.

Задзижчав і закружляв. «Ж-ж-ж.»

І на землю приземлився.

10. Четверта станція!

Ну що, хлопці, давайте, поїдемо в з вами в подорож на останню нашу станцію. Поїхали! Ой, хлопці, а на цій станції жодної назви не написано! Дивно! Здається на цій станції все професії переплуталися! І нам треба їм допомогти! Чи готові?

Завдання перше! «Чарівний мішечок!»

Вам потрібно опустити ручку в мішечок і помацати, що в ньому лежить. І спробувати визначити кому це потрібно!


Завдання друге! «Збери картинку».

У нас розпалися картинки з професіями! Давайте їх зберемо. (Діти об'єднуються в пари і збирають картинки).



І нарешті, третє завдання! "Розкажи по алгоритму!"

Дітям лунають картки з картинками. Вони причіплюючи потрібну картинку розповідають про задану професії.

11. Повернення додому. Підсумок заняття!

Де ми з вами сьогодні були?

На якій станції вам найбільше сподобалося виконувати завдання? Чому?

Ой, хлопці, ви чули за дверима чиїсь кроки? А давайте подивимося? Подивіться, що нам принесли бандероль. Хто нам її приніс? А у ній лежать подарунки. Це вам віддячили мешканці четвертої станції за допомогу.


Підсумкове заняття з дітьми старшої групи з диференціації звуків [С] та [Ш] у складі та слові. На занятті використовуються елементи казкової терапії. Усі завдання хлопці виконують, допомагаючи героям казок подолати перешкоди, які вчинив Чудо – Юдо. Діти потрапляють у гості до Червоної Шапочки, Незнайки, Снігової Королеви та Баби Яги. На занятті присутні батьки, допомагаючи дітям у диференціації звуків на слух та складовому аналізі.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Муніципальна бюджетна дошкільна освітня установа - дитячий садок№ 10 «Вогник»

Подорож до країни казок

Відкрите заняття у старшій групі

Вчитель-логопед Полинська О.М.

2016 р.

Цілі:

  • Диференціація звуків [С] - [Ш] у складі та слові.
  • Вдосконалення артикуляційної моторики.
  • Розвиток фонематичного слуху.
  • Розвиток складового аналізу.
  • Удосконалення лексико-граматичних категорій - утворення зменшувально-пестливої ​​форми іменників.

Обладнання:

Костюм Казкарки, скринька з книгою казок та сувенірними наклейками із зображенням казкових героїв, презентація слайдів із зображенням Чудо-Юдо, фонограма музики «В гостях у казки», зображенняЧервона шапочка, Незнайки, Снігова королева, Баби-Яги.

На дошці :

літери С та Ш на картках, річка, колоди «лагідного містка» із зображеннями предметів для утворення іменників зменшувально-пестливої ​​форми, збірне зображення кристалів із зображенням предметів зі звуками [С] та [Ш] ,

У дітей:

дзеркала, серветки, на тарілочках для дітей: сигнальні картки, картки з картинками для поділу слів на склади.

У батьків:

сигнальні картки, картки з картинками для поділу слів на склади, пам'ятки батькам з диференціації звуківС-Ш та З-Ж .

Хід заняття:

I. Організаційний момент.

Казочниця: (Логопед входить у костюмі Казкарки під фонограму музики, сідає, діти стоять довкола).

Здрастуйте, хлопці! Сьогодні я хочу прочитати вам казку, яка знаходиться в моїй чарівній скрині, зараз я її відкрию.

Але де він? (звучить тривожна музика, голос Чудо-Юдо):

Не отримаєте ви вашу скриню з казками, шукайте її, якщо зможете! А не знайдете, допоки не допоможете героям казок виконати мої завдання!

Казочниця:

Хлопці, це Чудо-Юдо зачарувало наші казки! Допоможемо їх розчарувати?

Сідайте швидше за столи.

ІІ. Артикуляційна гімнастика.

Казочниця:

А щоб допомогти героям наших улюблених казок, треба добре підготувати наш язичок, щоб виконати завдання, згадаємо казку про Веселого Язичка.

(виконання артикуляційної гімнастики).

ІІІ. Розвиток фонематичного слуху.

Казочниця:

Отже, хлопці, ми потрапили до казки проЧервона Шапочка.

(На екрані Червона Шапочка).

Хлопці, перш ніж вирушить у дорогу, давайте згадаємо, чим відрізняються звукиС і Ш коли ми їх вимовляємо?

1. Давайте допоможемо Червоній Шапочці дістатися бабусі. Для цього потрібно пройти ліс, у якому зникла луна. Але луна не проста, а чарівна. Ви повинні правильно повторити склади

СА - ША, СО-ШО, СУ-ШУ, СІ-ШИ, СЕ-ШЕ, АС-АШ, ОС-ОШ, УС-УШ, ІС-ІШ, ЯС-ЯШ, ЮС-ЮШ, СО-ШО, СА- ША, СУ-ШУ

2. А тепер у лісі зникли звуки, допоможіть Червоній шапочці їх знайти. Потрібно увімкнути червону сигнальну картку, якщо почуєте звук[С] , і синю - якщо почуєте звук[Ш] . Але без допомоги наших батьків нам не обійтись!

ША – СО – УШ – ШЕ – СУ – ШУ – ІС – ШО – ЮС – АШ – СЯ

Молодці, пройдений ліс, ми допомогли Червоній шапочок дістатися до бабусі.

IV. Диференціація[С] - [Ш] у слові. (Поділ на склади).

Казочниця:

А тепер, хлопці, ми потрапили у гості доНезнайці.

(На екрані Незнайка).

Допоможемо йому розібратися з картинками, у назві яких є наші звуки. Вони у вас на столі. Треба покласти склади на долоню за допомогою бавовни. Але одним нам не впоратися, попросимо батьків допомогти.

Молодці допомогли Незнайці!

V. Фізкультхвилинка.

Втомилися в дорозі! Відпочинемо! Виходьте у коло!

Вітер дме нам в обличчя.

Захиталося деревце.

Вітер тихіше, тихіше, тихіше.

Деревце все вище, вище!

VI. Диференціація[С] - [Ш] у слові

Казочниця:

А тепер ми потрапили в казку проСнігова Королева.

На екрані Снігова Королева).

Допоможемо Герді розчарувати Кая, для цього потрібно зібрати чарівні кристали, 1 з картинками, у назві яких є звук[С], інший [Ш]

(На екрані Снігова Королева, на дошці С, Ш. Діти виходять до дошки і збирають кристали, називаючи предмети.)

VII. Робота над лексико-граматичними категоріями.

Казочниця:

Хлопці, на шляху до скрині з казками всталаБаба Яга

(На екрані Баба Яга)

Вона пропустить нас, якщо ми пройдемо містком через річку, тільки він зламаний, нам треба його полагодити. Місток не простий, а Ласкавий, на кожному колоді предмет, який треба назвати ласкаво.

VIII. Підсумок заняття.

Казочниця:

Молодці! Дуже дружні та розумні у нас хлопці!

Ой! Що це? Це ж наша скринька з казками!(з'являється скринька)Казки залишаться з нами, а що в них ми дізнаємось іншим разом. (Книга казок залишається у групі) На згадку про нашу подорож ви заслужили казкові наклейки!

А батьки – пам'ятки.


Мета: У процесі творчих підходів у режимних моментах долучати дітей до народних звичаїв, народних промислів.

Завдання:

Корекційно-освітні:

  • розширити знання про народні звичаї; народних промислах;
  • долучати до витоків та традицій російського народу;
  • удосконалювати вміння працювати у колективі;
  • формувати чіткі, енергійні рухи губ, язика, необхідних вироблення дикції.

Корекційно-розвиваючі:

  • розвивати мімічну мускулатуру мови, збагачувати слова та активізувати мовлення дітей;
  • розвивати тонку моторику рук у вигляді образотворчої діяльності;
  • розвивати творчі здібності;
  • розвивати слухове сприйняття, увагу, пам'ять.

Виховні:

  • виховувати комунікативні навички спілкування;
  • познайомити із різними жанрами театру, підтримувати інтерес до театралізації, заохочувати бажання до творчості;
  • прищеплювати любов та повагу до російських традицій.

Методи та прийоми:

Практичний, наочний, словесний, ігровий.

Устаткування.

Діти у народних костюмах, музика, індивідуальні дзеркала, фотографії та репродукції із зображенням різних ярмарків; набір логопедичний «Бджілки в дуплі», дерев'яні ложки, пензлі, гуаш, баночки з водою (за кількістю дітей), експонати народних промислів, частування для дітей, лялька – рукавичка Петрушка.

Попередня робота.

Розмова, що таке «Ярмарок». Тлумачний словникросійської під ред. Д. Н. Ушакова. Розглядали фотографії та репродукції із зображенням різних ярмарків, експонати народних промислів. Розучували масаж, вірші.

Хід заходу

Організаційний момент.

Діти входять у російських народних костюмах у групу і розсідають півколом на стільці.

Логопед. Здрастуйте, хлопці і ви гості дорогі. Низький уклін. Запрошую вас сьогодні здійснити подорож до чарівної країни під назвою Ярмарок. А що таке ярмарок?

Діти. Ярмарок це веселощі, гарний настрій, ігри.

Логопед. Ярмарок завжди дуже чекали, це була важлива подія у житті людей. Туди везли найкращі товари, там можна було купити багато корисних та гарних речей. А ще ярмарок славився веселощами, гарним настроєм та святковою атмосферою. На ярмарках показували лялькові, театральні вистави, виступали скоморохи та ростові ляльки. Ось так цікаво проходили ярмарки.

Під час оповідання логопед демонструє дітям фотографії та репродукції, які заздалегідь розміщені на магнітній переносній дошці.

Логопед. Хлопці, а ви бували на справжньому ярмарку? Давайте зараз туди вирушимо. Але, щоб туди потрапити, потрібно виконати завдання.

Основна частина.

Дихальна розминка.

Логопед: Діти, приготуйте долоні для виконання масажу. Сядьте прямо, глибоко вдихніть носом повітря і плавно видихніть через рот, потім різко видихніть, ніби звільнившись від усього повітря, швидко вдихніть і сильно видихніть (фіксований видих). Плечі не піднімайте, сидіти треба вільно. Після дихальної розминки долоні злегка розітріть, натискаючи на подушечки пальців, готуючи їх до масажу, а заразом і масажу кистей рук.

Самомасаж (погладжування, поплескування, погладжування)

Ми вмиємо очі,
Чисто витрімо ніс,
Нарум'яне щоки,
Підмалюємо брову –
Праву та ліву,
А тепер ось так (обидві),
Проведемо вздовж вуха
І погладимо шию,
Водою трохи побризкаємо.
Пляскають подушечками пальців.
І витремо швидше.

Що ж, можна і на ярмарок.

Тільки треба вбратися,
Так на ярмарок іти –
Ну просто не годиться.

Діти дивляться у дзеркало, посміхаються, поправляють дівчатка хусточки, а хлопчики - пояси.

Ознайомлення із народними промислами.

Діти проходять за логопедом у зону влаштування «Ярмарку». Одна частина дітей стає "покупцями", інша - "продавцями". «Продавці» стають за столики, на яких розкладено різні предмети народних промислів. Логопед та «покупці» переходять від одного столика до іншого і розглядають пропонований товар. Логопед хвалить промисли, фіксуючи увагу дітей на різноманітність представленого матеріалу та його самобутності. «Продавці», що звільнилися, поступово приєднуються до логопеда і «покупців».

До нас на Ярмарок поспішайте,
Дуже раді бачити вас,
Не соромтеся, підходьте,
Усі товари тут – для вас!

1-а дитина:

А на Ярмарку у нас
Усі товари – вищий клас!

2-а дитина:

Запрошуємо, підходьте,
На товари подивіться.

3-й дитина:

Підходьте, подивіться
І чогось купіть!

4-а дитина:

Промисли народні
Усі дуже благородні:
Димка, гжель та хохлома,
Угліч, Жостов, Кострома –
Усі на Ярмарок у нас,
Запрошуємо у гості вас.

5-а дитина (продавець):

Пряники друковані
Дуже ароматні.
У тісто додаючи мед,
Пекар печиво пряники.
Підходь, не позіхай,
Собі пряник купуй!

6-а дитина (продавець):

А ось вироби із глини!
Промисел дуже старовинний.
Є горщики, глеки, кружки
І кумедні іграшки.

7-й дитина (продавець):

Подивіться, що за диво, -
Як все синє та красиво!
Як зручно у застосуванні –
І для чаю, і варення,
Для цукерок та печива.
Мимо ви не проходите,
Гжель швидше собі купіть!

8-а дитина (продавець):

А ось хохлома, сюди поспішайте!
На дереві розпис собі ви купите.
Сільнички та страви, красиві качки.
І навіть, дивіться,
Є плюшки – малеча.

9-а дитина (продавець):

А кому підноси?
Привезли із Жостова.
Майстрині постаралися,
Красу намалювали:
Що не букет, то літній сад,
Купівлі нашої будеш радий!

10-та дитина (продавець):

Гусак – Кришталевий
Весь сяє.
Підходь, чесний народе,
Хто зараз не прогавить,
Без покупки не піде!

11-а дитина (продавець):

Є старовинний російський град.
Це Павлівський Посад.
Знаменитий Посад шарфами
І гарними хустками.
Що не хустка, то диво сад,
Такому кожен буде радий.

Так ось звідки моя хустка,
Тепер я буду знати.
І кожному про промисли
Зможу розповісти.

Ай та Ярмарок!
Ось диво,
Побувавши - не забудеш!
Але на Ярмарку у нас
І забави є для вас.

Діти підходять до столів, сідають на стільчики та роблять артикуляційну гімнастику (вправи «Трубочка», «Лопатка», «Голочка», «Часики», «Чашечка», «Коника», «Гойдалка», « Смачне варення», «Маляр»)

Після артикуляційної розминки логопед пропонує дітям знову прийти на Ярмарок та подивитися, що там ще цікавого. Усі діти підходять до дерева, де дупло.

Логопед: Ой, хлопці, подивіться, що за диво – дерево з дуплом з'явилося? Тук — тук, хто живе в дуплі? (Підходить ближче до дерева і вдає, що слухає.) Та це ж Бджілки – дзижчачки – звукоповторяли! І як я раніше не здогадалася! Бджілки вилітайте, а ви, хлопці, пальчики підставляйте. З ними пограємося – що загадають, відгадаємо.

Діти надягають бджіл на вказівні пальці. Діти стають півколом.

Ну, що, готові? Починаємо. Звуки вимовляйте чітко, добре працюйте губами, язиком та голосом. Слухайте загадку, потім скажіть усі відгадку.

Гучно звук мені назвіть,
Як дятел по дереву ви постукаєте (д – д – д).

А тепер – комар летить,
Дуже дзвінко він дзвенить (з – з – з).

Як корова, помикаємо,
Молока дати всім хочемо (м – м – м).

Шию тягне грізний гусак,
Він шипить, його боюся (ш – ш – ш).

Над квіткою літає жук,
Гучний видає він звук (ж – ж – ж).

Сидить за грубкою цвіркун.
Що ні звук, то клацання (чк – чк – чк).

Молодці, всі вгадали,
Звуки вірно назвали.

Театралізоване дійство.

Проходьте сюди.
Це хто тут у нас?
Раптом там страшний
Карабас?
Тук - тук - тук, нам здайся,
На Ярмарку з нами повеселились.

Не хочу я веселитися,
Мені сьогодні лише сумується.

Логопед (звертаючись до хлопців):

Давайте разом скажемо:
«Ми тобі допоможемо,
Розвеселити тебе ми зможемо,

Показується Петрушка (у руках тримає ляльку – рукавичку Петрушку).

На стільчики сядемо,
Послухаємо Петрушку,
І, можливо, ми зможемо
Розвеселити Петрушку.

Діти розсідають на стільчики.

Що, Петрушка, засумував?
Чи наш товар не милий?
Що на Ярмарку не так?
Може, втратив п'ятак?
Може, хто тебе образив?
Чи свята не бачив?
Чому ж ти сумуєш?
Все зітхаєш і мовчиш.

Петрушка:

Вас хотів я здивувати,
На спектакль усіх запросити.
Але всіх ляльок втратив,
Ах, зник, зник, зник...

Ляльок втратив? Яких?

Петрушка:

Театральних, непростих.

Наші хлопці теж ляльок знають,
З ними вони часто грають.

Ти, Петрушка, спитай у них, вони тобі розкажуть, які ляльки є у нас.

Петрушка. І які ж ляльки у вас є?

1-й дитина: Ось такі - пальчикові. Дуже цікаві, гарні. Їх на палець надягають і казки різні зображають.

Петрушка:

Гарні, але все негаразд.
Не здивую вас ніяк.

2-а дитина: А ще у нас є ляльки – рукавички. З ними також зручно показувати вистави.

Петрушка: Ні, не те! Я й сам такий. Що тут дивовижного?

3-й дитина:

Так, Петрушка, невдача ...
Але зустріч із нами – ось удача.

4-а дитина:

Ми тобі зараз допоможемо.
Ляльок змайструвати ми зможемо.

Петрушка: Змайструвати, але з чого?

Два хлопчика:

Ми, Петрушка, ложкарі,
Скільки ложок, глянь!

Петрушка:

Та який від ложок користь,
Я ж вам не скоморох!

Діти сміються з Петрушки.

Вам смішно,
А мені хоч плач...

Діти (обступають Петрушку): Не сумуй.

5-дитина:

Мабуть, годі сумувати,
Ложковий театр
Ми створюватимемо!

6-а дитина:

Ну, хлопці, всім за діло!
Розпишемо ложки з вами сміливо.

7-а дитина:

Щітки, фарби та гуаш
І, звісно, ​​олівець.

8-й дитина:

Намалюємо персонажі
І Петрушкові їх покажемо!

Розвиток творчих здібностей дітей.

Логопед: Хлопці, ви молодці! Як цікаво вигадали.

Діти підходять до столів, де виготовлені дерев'яні ложки, баночки з водою, фарби, гуаш, пензлі.

Гості дорогі,
Хто хоче, до нас
Приєднуйтесь,
На ложках дерев'яних
Свій образ створюйте
Для театру ложкарів –
Чим персонажів більше
Тим буде веселіше.

Закінчивши малювання, діти показують свої роботи та називають персонаж і казку, з якої цей персонаж.

Петрушка:

Ой, дякую вам, друзі,
Бачу, що сумував я даремно.

1-а дитина:

Бублики та калачі
Ми дістали з печі.

2-а дитина:

Сушіння, здобне печиво
Всім сьогодні частування!

Діти частують гостей, логопед пригощає дітей.

Шахрай Світлана Миколаївна,
вчитель-логопед I кв. категорії,
МБДОУ Краснозерський дитячий садок № 6,
нар. п. Краснозерське

Номінація « Методична роботау ДОП»

Конспект заняття розроблено для дітей старшого дошкільного віку, які мають загальне порушення мови.

Ціль:Розвиток зв'язного мовлення з використанням мнемотехніки.

Завдання:

  • активізація словника на тему «Комахи»;
  • закріплення та розвиток вміння складати описову розповідь зплану-схемою;
  • закріплення вміння правильно узгоджувати числівник та іменник;
  • розвиток уваги, зорового сприйняття, дрібної моторики, пам'яті;
  • виховання любові та поваги до рідної природи.

Демонстраційний матеріал:іграшка «Бджілка», план-схема для складання описового оповідання комахи, картинка зі схематичним зображенням метелика, м'яч, паперові бджілки, картинки комах.

Роздатковий матеріал:коробочки з рахунковими паличками, картки із зображенням комах.

Хід заняття

Організаційний момент. Логопед та діти входять до групи.

Логопед:Діти, сьогодні до нас на заняття прийшли гості. Привітайте з ними (вітаються).

Логопед:Встаньте біля мене в гурток (бере м'яч). Давайте пограємось у гру.

«Скажи навпаки»(Логопед кидає дитині м'яч, той повертає м'яч назад - все це проводиться одночасно зі словесним підбором слів-антонімів):

Комар злий, а метелик, навпаки,- Добра.
Джміль великий, а сонечко...- Маленька.
Корисна бджола, а муха…- Шкідлива.
Оса живе на вулиці, а тарган…- Вдома.
Коник стрибає, а мураха…- Повзає.
Жук дзижчить, а павук...– мовчить.
Бабка літає швидко, а комар…- Повільно.

Логопед:Хто такі комар, муха, коник, метелик?

Діти:Комахи.

Логопед:А яких комах ви знаєте?

Діти:Бабка, мураха, тарган і т.д.

Логопед:Одна комаха прилетіла до нас сьогодні. Вгадайте, хто це:

Сік квітів запашних п'є,
Дарує нам і віск, і мед.
Людям усім вона мила
А звуть її... (бджола).

Логопед(Показує іграшку «Бджілка»): Вона прилетіла не одна, а зі своїми бджолятами. Ой, хлопці, подивіться, що це таке нам принесли бджолята?

Діти:Квіти.

Логопед:Правильно, квіточки (логопед бере першу квіточку і бачить завдання). Хлопці, а квіточки непрості, на них щось написано, давайте прочитаємо. (Логопед читає перше завдання).

Логопед:Діти, бджілка пропонує нам познайомитися з її друзями. Але спочатку ми повинні їх знайти. Подивіться на нашу галявину, і хтось знайшов, підніміть руку. Почніть свій вислів зі слів «Я знайшов(-ла)…».

(Діти по черзі називають комах, що сховалися. Логопед вивішує на дошку відповідну картинку).

Логопед:Ось вони – друзі бджілки! Діти, а ви знаєте, що серед комах є корисні і є шкідливі комахи. Назвіть корисних комах.

Діти:Метелик, бджола, мураха.

Логопед:Яку користь приносять бджоли, метелики, мураха?

Діти:Бджоли запилюють квіти, дають нам мед та віск. Мурахи розносять лісом насіння багатьох рослин. Метелики запилюють квіти.

Логопед:Назвіть шкідливих комах.

Діти:Муха – розносить мікроби, гусениця – їсть листя рослин, комар.

Логопед:Слухайте уважно друге завдання (бере другу квітку та читає завдання). Хлопці, бджілка пропонує вам розповісти про її друзів комах за цим планом-схемою.

Логопед(відкриває наступний пелюстка): Бджілка пропонує нам зіграти в гру, яка називається «Вгадай, хто я?»

(Підбір до дієслова іменника, що підходить за змістом, гра з м'ячем)

Пурхає (хто) - метелик
Жужжить - жук
Дзвінить - комар
Збирає мед - бджола
Жалить - оса
Стрибає - коник
Працює - мураха
Літає - бабка.

Логопед:Хлопці, давайте покажемо бджілкам, як ми вміємо гарно дзижчати і дзвонимо.

Діти:Ж-ж-ж-ж, з-з-з-з.

Логопед:А тепер давайте повторимо за бджілкою:

Жа-жа-жа – ми бачили їжака.
Жи-жи-жи - під кущем живуть їжаки.
Жи-жи-жи - тікають їжаки.
Жу-жу-жу - молока дамо їжу.
Жу-жу-жу – допоможу їжу.
Жо-жо-жо – я їду на «Пежо».

За-за-за - ось йде коза.
За-за-за - ось літає бабка.
За-за-за - у ляльки сині очі.
Зу-зу-зу – нагодую козу.
Зу-зу-зу – не боюся козу.
Зи-зи-зи – немає кози.
Зи-зи-зи – у мене дві кози.
Зя-зя-зя – ми бачили язя.
Зі-зі-зі – гуму привези.

Логопед відриває четверту квітку. На цій квіточці написано, що наша бджілка хоче перетворити нас на сороконіжок. Встаємо на ніжки та повторюємо за мною.

Фізхвилинка «Сороконіжка».

1. Ішла сороконіжка (діти йдуть, ритмічним кроком, злегка пружиня)
По сухій доріжці.
2. Раптом закапав дощ: Кап-кап-кап! (Діти зупиняються і присідають.)
- Ой, промокнуть сорок лап!
3. Нежить мені не потрібен (діти йдуть, високо піднімаючи коліна, ніби крокують через калюжі),
- Обійду я калюжі!
4. Бруд у будинок не принесу (діти зупиняються, трясуть однією ногою),
- Кожною лапкою потрясу! (трясуть іншою ногою).
5. І потопаю потім (діти тупотять ногами)
- Ой, який від лапок грім!

Логопед:Молодці хлопці! Сідайте на місця. Яку квітку за рахунком ми відриваємо?

Діти:П'ятий.

Логопед:Діти, наша бджілка просить, щоб ми порахували, чи всі дітки її на місці. Допоможемо бджілці? Починаємо рахувати. Одна бджілка, дві бджілки та ….

Логопед:Хлопці, давайте подивися, що нам приготувала найменша бджілка.

Логопед:А зараз бджілки нам пропонують пограти з рахунковими паличками. (Відриває квітку). Хлопці, дістаньте з коробочок лічильні палички і викладіть з них метелика. Можете дивитися на зразок, а можете придумати свого метелика. (Діти виконують завдання).

Логопед:Молодці! Ви впоралися з усіма завданнями. А тепер лягайте на спинку, закрийте очі і послухайте мене.

Релаксація (під музику):

Вії опускаються, очі закриваються
Ми спокійно відпочиваємо, сном чарівним засинаємо,
Напруга розлетіло і розслаблене все тіло.
Наче ми лежимо на траві,
На зеленій м'якій траві.
Гріє сонечко зараз.
Руки теплі у нас,
Ноги у нас теплі.
Дихається легко, рівно, глибоко.
Наші ручки відпочивають,
Ніжки теж відпочивають,
Відпочивають, засинають.
Добре нам відпочивати,
Але час уже вставати.
Голову піднімемо вище
І легко-легко подихаємо.
Ой, як пахне тут навесні.
Але нам час уже додому!

Підсумок заняття

Ось і добігло кінця наше заняття. Скажіть, про кого ми сьогодні із вами сьогодні говорили? (Ми говорили про комах.)

Що вам сподобалося найбільше? Що було для вас важким? (Діти відповідають питання).

  • Активізація та накопичення словника на тему «Овочі», «Фрукти», «Дикі тварини»;
  • Закріплення навички узгодження прикметників із іменниками;
  • Закріплення ставлення до кількості, вміння вважати, називаючи підсумкове число (не більше 4);
  • Закріплення навички правильного узгодження числівників із іменниками в роді, числі, відмінку;
  • Розвиток виразності, темпу, плавності мовлення дітей.
  • закріплення навички правильної вимови звуків у вільному мовленні дітей;
  • Розвиток зв'язного мовлення;
  • Розвиток пам'яті, уваги, мислення, слухового та зорового сприйняття, дрібної моторики пальців рук;
  • Удосконалення слухомоторної координації;
  • Виховання здатності слухати інших дітей, радіти їхнім успіхам.

Обладнання:фланелеграф, предметні картинки, рахункові палички та картки із завданнями, муляжі овочів та фруктів, цифри від 1 до 4, лічильний роздатковий матеріал, пальчиковий театр, лялька бібабо- собака, кошик, ваза.

Хід заняття

Організаційний момент.

Хлопці, ви любите подорожувати? Сьогодні ми з вами вирушаємо у подорож поїздом. В дорозі ми матимемо багато зупинок. Займайте свої місця. Вирушаємо в дорогу. (Звучить музика.)

Основна частина.

Станція №1. «Дачна»

Гра «Збираємо врожай!»

Згадайте та назвіть, де ростуть овочі (Фрукти)?

Допоможіть господарці зібрати врожай! Складіть овочі у кошик, фрукти – у вазу.

Станція №2. «Порахуй-но!»

Гарний урожай виростила господиня на городі. Допоможемо їй порахувати, скільки різних овочів лежить у кошику.

Підійдіть до столу, виберіть на піднос овочі одного виду та перерахуйте їх. Знайдіть на набірному полотні таку цифру, скільки овочів ви порахували.

Станція №3. «Сюрпризна»

Ой, хто це до нас стукає? Та це наш пес Філя.

Здрастуйте, хлопці! Я приніс вам чудову коробочку. Подивіться, що лежить у ній. (Палички та малюнки.)

Сідайте за столи. Викладіть з паличок такі самі візерунки.

Станція №4. «Завзята»

Проводиться фізхвилинка з мовним супроводом.

Заграла брязкальце.

Хлоп! Хлоп! Хлоп! (плескають у долоні)

Раптом затупотіла Марфушка.

Топ! Топ! Топ! (тупають).

І заквакала жаба.

Ква! Ква! Ква! (Зображують жабу).

Їй відповіла бовтанка.

Так! Так! Так! (Кивають головою).

Застукотіла калатало.

Тук! Тук! Тук! (Зображують молоточки).

Вторить нам у відповідь зозуля.

Ку! Ку! Ку! Ку! (Долошки роблять рупором)

Запалила гармата гармата.

Бах! Бах! Бах! (Кулаками ударяють по грудях).

І заохала бабуся.

Ох! Ох! Ох! Ох! (Хапаються за голову).

Замичала і теличка.

Му! Му! Му! Му! (Показують ріжки)

Заверещала з нею свинка.

Хрю! Хрю! Хрю! Хрю! (Показують п'ятачок)

Задзвеніла брязкальця.

Бряк! Бряк! Бряк! Бряк! (вдаряють по колінах).

Заскакала стрибочка.

Стриб! Стриб! Стриб! Стриб! (стрибають).

Ось така ось петрушка.

Всі! Всі! Всі! Всі! (ляпають над головою).

Ведучий називає рядки, а діти самостійно кричалки та жести.

  1. Станція №5. «Лісова»

Хлопці, ми приїхали до лісу. Хто живе у лісі? (Тварини.)

Ось послухайте, що одного разу сталося у лісі.

Розповідь «Їжак і вовк» із демонстрацією на фланелеграфі.

Вітер ялинками шумить.

Їжачок наш додому поспішає (з'являється їжак).

А назустріч йому вовк (з'являється вовк),

На їжака зубами – клацання.

Їжак голки показав (домальовуються голки, що стирчать),

Вовк зі страху втік (вовк забирається).

Куди поспішав їжак?

Кого він зустрів у лісі?

Хто вишкірив зуби?

Кому показав їжак голки?

Що хотів зробити вовк із їжаком?

Чому вовк утік?

Як ми назвемо їжака?

Підкажіть підкреслені слова.

Розкажіть історію своїми словами.

Станція №6. «Театральна»

Наші хлопці – чудові артисти. Послухаємо та подивимося, як добре вони розповідають потішки.

(Використовується пальчиковий театр.)

Конкурс потішок.

Пішов кіт під місток,

Впіймав рибку за хсход.

Чи з'їсти по дорозі

Чи то Олі віднести.

Для доньки.

Бігла лісочком лисиця з кузовочком

– А що у кузовочці?

- Лісові грибочки,

Грибочки-вантажники для сина.

Дідусь Їжачок, не ходи на бережок:

Там розтанув сніжок, заливає галявину.

Ти промочиш ніжки,

Червоні чобітки.

Півник, півник, золотий гребінець,

Маслена головушка, шовкова бородінка!

Вані спати не даєш?

Білка до лисиці в решеті припливла,

У решеті припливла, коромислом гребла,

А вітрило у білки-мочала…

Чи не розпочати знову з початку?

Педагог: Ось закінчилося наше заняття. Вам сподобалось мандрувати поїздом? Ви були кмітливі, швидкі, вмілі. Щедра господиня надіслала вам частування.