Ваша допомога при геморої. Портал здоров'я
Пошук по сайту

Конспект уроку на тему "синоніми". Конспект уроку "синоніми, їхня роль у мові" Як ви думаєте, що означає кожне з цих слів

Тема урока:Синоніми – слова, близькі за значенням.
Тип уроку: Відкриття нового знання
Мотивація учнів:проблемна ситуація, «відкриття» нових знань через формулювання навчальних питань та пошук їх вирішення.
технологія співпраці (групова)
Мета уроку:розширення уявлень про синоніми.
Завдання:
Предметні:
- вміння використовувати засоби усного спілкування у різних мовних ситуаціях у ході монологу, діалогу;
- знаходити слова – синоніми в тексті та відрізняти їх від однокорінних слів;
- працювати зі словником;
- підбирати споріднені слова, визначати частини мови;
- Використовувати орфографічне читання як засіб самоконтролю при списуванні невеликого тексту.
Метапредметні:
Створити умови для розвитку у учнів:
- вміння приймати та зберігати навчальне завдання;
- вміння визначати загальну мету та шляхи її досягнення;
- навичок роботи з навчальною книгою;
- навичок активного використання мовних засобів у розвиток комунікативних і пізнавальних задач;
- готовності слухати співрозмовника та вести діалог;
- вміння виділяти інформацію зі словника відповідно до навчального завдання.
Забезпечення: підручник “Російська мова. 2 клас» автор Н.В.Нечаєва, 2013р., Частина 2.
Примітка: ЛУУД – особисті УУД
РУУД - регулятивні УУД
КУУД – комунікативний УУД

Хід уроку:

I Організаційний момент
Включення до ділового ритму уроку.
- Вітаю. Хлопці, сідайте. Давайте перевіримо вашу готовність до роботи.
ІІ. Актуалізація знань
На дошці:
Праця, плакати, справа, ридати, смілива, відважна.
- Розгляньте запис. Що ви можете сказати про цей запис?

Яку «роботу» виконують слова нашої промови?
- Розподіліть слова на три граматичні групи.
- Що можна сказати про групи слів?
(Кожна група позначається картками із назвами частин мови).
ІІІ. Новий матеріалВизначення теми уроку, постановка проблемних питань.
- Синоніми – це тема уроку. На які питання на тему уроку хотіли б сьогодні знайти відповіді?
1. Робота за підручником
- Повернемося до слів. Нагадайте, чому ваш товариш назвала ці слова синонімами.
(На дошці з'являються записи-опорні слова, які допоможуть «збирати» правило, що таке слова – синоніми: синоніми, слова близькі за змістом.
_ Перечитайте пари слів і доповніть кожну граматичну групу ще одним словом – синонімом, використовуючи словник – синонімів. Які знання допоможуть вам при роботі зі словником?
На дошці:
Імена сущ. Імена прилаг. Дієслово
праця сміливий плакати
справа відважний плакати
робота хоробрий ревти
- Проаналізуйте групи слів. Що ще можете сказати про синоніми?
На дошці: синоніми, слова близькі за змістом, вони відносяться до однієї частини мови.


- Зробіть висновок за допомогою опорних слів.
- Відкрийте підручник с.60, прочитайте правило… Чи збігся ваш висновок із висновком підручника.
- Що ще нового дізналися зі статті.
- Згадайте, які питання щодо синонімів ставили перед вивченням теми…
– Ви знайшли на уроці відповіді на ці запитання?
IV. Первинне закріплення.Робота за підручником - упр.321
- Познайомтеся із завданням 321. Прочитайте виразно.
- Визначте основну думку вірша.
– Про що воно?
-Що розповідається про осинку?
- Спишіть, бо у підручнику, промовляючи слова орфографічно.
- Підкресліть граматичну основу, вкажіть частини мови.
- Доведіть, що слова «мерзне, холоне, тремтить, мерзне» - синоніми.
- Чи можна стверджувати, судячи з ваших висновків, що ці дієслова мають один сенс – це споріднені слова?
- У словнику - синонімів знайдіть синоніми до слова "тремтіти".
- Як ви вважаєте, навіщо стільки багато синонімів?
- Добре. Повернімося до вірша і знайдемо іменники до схеми: корінь суфікс закінчення.
Запишіть їх та розберіть.
V. Фізмінутка
Покажемо діями вірш.
V. Застосування нових знань
- Пропоную вам попрацювати у групах. Прочитайте речення. Що помітили?
Текст на картках у таблиці зліва:
Хлопчик упав із дерева.
Кіт перекотився крізь себе і впав на землю.
Підйомний кран, видаючи гучний скрегіт заліза, впав із корабля в річку.
- Ой, назад упав – сказав продавець апельсинів невідомому звірятку».
Слова на картці в таблиці праворуч:
чебурахнутися
впасти
впасти
шмякнутися
- Спробуйте замінити дієслова синонімами та запишіть речення. Скористайтеся словами у списку.
– Як краще звучить, як було чи як ви зачитували?
- Чому? Навіщо потрібні слова – синоніми?
- Відкрийте словник – синонімів на стор. 3, знайдіть та прочитайте п'ятий абзац. Знайдіть ту інформацію, де йдеться про роль синонімів.
VI. Рефлексія
– Яке відкриття ви зробили?
- Чи всім було зручно на уроці?
– Кого б ви похвалили за роботу на уроці?
VII. Підсумок
- Наш урок добіг кінця, дякую за роботу. Оцініть свою роботу на щаблях успішності.
Д./з. упр. 325

Завантажити Конспект уроку російської мови, 2 клас. Синоніми

Цілі:

  • познайомити з поняттям "синоніми",
  • вчити знаходити подібність і відмінність слів - синонімів,
  • розвивати мову учнів,
  • формувати навички роботи в парах та групах,
  • виховувати позитивне ставлення до навчання.

Обладнання:

  • картки зі словниковими словами,
  • предметні малюнки,
  • картки зі словами синонімами,
  • картки із тестовими завданнями,
  • підручники, зошити.

Хід уроку

I. Психологічний настрой.

Діти, поверніться (у парах) один до одного обличчям, подивіться в очі сусідові по парті, посміхніться, передайте очима, що ви бажаєте йому гарного настрою та доброї роботи. Сьогодні ми маємо нову тему, а це означає, що ви отримаєте нові знання.

ІІ. Каліграфічна хвилинка.

З чого ми зазвичай починаємо урок? Буква, над написанням якої ми будемо працювати, означає непарний приголосний твердий звук у словах, які ви зараз записали.

На що треба звернути увагу при написанні малої літери ер?

На другому рядку напишіть поєднання букв – оро-? На що порадите звернути увагу тут? (З'єднувальний штрих.) У яких словах трапляється поєднання -оро-?

ІІІ. Словникова робота.

1. Відгадайте загадку: Без рук, без ніг, а вміє малювати. (Мороз)

Яку букву слід запам'ятати?

Чому? (Неперевірена згодна)

Запишіть це слово.

2. Закінчіть вірш:

Все обличчя та руки
Заліпив мені сніг...
Мені в кучугурі горе,
А ----------- сміх. (І.Суріков. "Дитинство")

Як називається вірш, уривок із якого прозвучав?

Запишіть слово хлопці.

На яку букву падає наголос?

Яку букву слід запам'ятати? Чому?

3. Подивіться малюнок і скажіть, як те, що тут зображено, назвати одним словом? (Одяг)

На яку букву падає наголос?

Яку букву слід запам'ятати? Чому? (Неперевірена згодна)

Запишіть це слово.

Складіть речення з цими словами.

(Хлопці в мороз вийшли на вулицю у теплому одязі.

Теплий одяг рятує хлопців від морозу.)

Одну пропозицію запишіть у зошит.

Хто хоче написати пропозицію із коментуванням на дошці?

IV. Ведення у нову тему.

Що ви зараз записали? (Пропозиція)

Чому навчалися вчора на уроці? (Складати текст.)

Чим текст відрізняється від речення?

Прочитайте, що записано на дошці.

З самого ранку у дворі чути веселі крики малечі. Хлопці будують крижану гірку. Діти зробили зі снігу горбок та заливають його водою. Весело дітлахам кататиметься з гірки.

З самого ранку у дворі чути веселі крики хлопців. Хлопці будують крижану гірку. Хлопці зробили зі снігу горбок та заливають його водою. Весело хлопцям кататиметься з гірки.

Чи можна назвати прочитане текстами? Доведіть.

V. Робота над новою темою.

Попрацюйте у парах над питаннями:

Чим відрізняються тексти? Який цікавіший?

(Відповіді учнів.)

Випишіть лише слова, якими ці тексти різняться.

Змініть, якщо потрібно, форму слова те щоб слова відповідали запитання (хто?).

Малюки, діти, дітлахи.

Допишіть слово, яке найчастіше вживається у другому тексті. Діти.

Що ви можете сказати про ці слова? (Слова близькі за значенням.)

Відкрийте підручники (стор.40), прочитайте

Про що ви дізналися? Як називається тема уроку? Синоніми.

Запишіть її у зошит.

Як ви вважаєте, для чого вам потрібно вивчати цю тему?

VI. Спостереження за значенням слів-синонімів із опорою на малюнки.

Прочитайте завдання. Упр. №1, стор. 40.

Розгляньте спочатку малюнки. (Див. малюнки 1-4)

Підберіть до кожного малюнку підписи, використовуйте дані слова

Робота у групах. Перевірка.

(На дошці малюнки 1-4та картки зі словами погасити, згасити, вимкнути, задути.

Від кожної групи виходить один учень, підбирає до малюнку картку).

Що поєднує ці слова і чим вони відрізняються? (У кожній групі наведено

слова-синоніми. Вони об'єднуються близькістю, схожістю значення, але різняться тим, що можуть однаково поєднуватися коїться з іншими словами, оскільки називають лише схожі, але з однакові дії.)

VII. Фізмінутка.

Дує вітер, гілки гніт,
А потім затихне.
Раптом дерева ворухне
І зовсім затихне.

VIII. Спостереження за значенням слів-синонімів при поєднанні з іншими словами.

Упр. №2, стор. 41, частина 1.

Прочитайте завдання.

Розкажіть, що робитимете.

Як називаються слова, записані у дужках?

Що означає змінити форму слова?

Самостійна письмова робота.

Взаємоперевірка.

ІХ. Виконання завдання у тестовій формі.

1. Відзнач галочкою слово з неперевірюваною орфограмою.

Холод
стужа
мороз

2. Відзнач галочкою, яким словом найкраще назвати учнів 2-3 класу.

Діти
хлопці
малюки

3. Відзнач галочкою синонім до слова друг.Х. Підбиття підсумків уроку.

Що нового ви дізналися на уроці? Почніть свою відповідь зі слів: Сьогодні на уроці я...

Поставте запитання на тему уроку класу.

ХІ. Д. з.: правило на стор. 40-41.

Малюнок 1

Малюнок 2

Малюнок 3

Малюнок 4

Тема: Синоніми.

Мета уроку:дати поняття синонімів та його ролі у промови.

Завдання:

- навчальні:навчити розрізняти синоніми з різними відтінками значень; емоційним забарвленням та стильовою неоднорідністю;

- розвиваючі:розвивати вміння підбирати синоніми до цього слова, використовувати синоніми у мові, розвивати монологічну мову учнів;

- виховні:виховувати любов до слова, інтерес до російської.

Заплановані результати:

особистісні: формувати інтерес до російської;

метапредметні: розвивати операції логічного мислення: зіставлення, аналіз, навички самоконтролю, взаємоконтролю; вміти працювати індивідуально та у групі, знаходити загальні рішення; викладати свою думку та аргументувати свою точку зору; визначати цілі майбутньої навчальної діяльності, послідовність дій, оцінювати досягнуті результати.

предметні: розширити понятійну основу про лексику російської; за допомогою практичних завдань забезпечити розуміння учнями ролі синонімів із різними відтінками значення.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Форми роботи: індивідуальна, робота в групах, колективна

Обладнання:підручник, мультимедійна презентація, комп'ютер, роздатковий матеріал.

Структура та хід уроку:

Етап уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учня

УУД

Організаційний момент

Вітальне слово вчителя

Я прошу вас не позіхати,

Правила запам'ятовувати!

Попрацюємо разом:

Буде дуже цікаво!

Почнемо наш урок ( перевірка готовності учнів до уроку, визначення відсутніх, організація уваги учнів).

Вітають вчителі, роблять записи у зошитах

УУД:

особистісні, комунікативні .

Ціль – створення доброзичливої ​​атмосфери, мотивація на навчання, створення ситуації успіху.

Актуалізація знань

Тренувальний міні-диктант

Щеголь Жора, наспівуючи мажорну пісеньку, йшов по міських нетрях. Гребінцем, як тріскачкою, він захоплено постукував по ґратах. У його гаманці лежали жолуді, які він ніс у цирк ненажерливому ведмежатці. Щеголь був там стажером, годував звірів печінкою та пшоняною кашею, вчився чітко виконувати свої обов'язки. Іноді він пошепки підказував клоунам слова, подавав жонглерам тарілки, натягував для гімнастів мотузку. Засмучений грошовими заробітками, він все-таки не розлучався з цирком, бо любив його парчовий блиск, циганські веселощі, його шуми та шерехи, його акробатів.

Цирк – це не те що манірний театр. Стажер Жора сподівався стати новою цирковою зіркою.

Самостійно записують слова, а потім здійснюють самоаналіз та взаємоперевірку.

Регулятивні (контроль, корекція знань).

Введення у тему

Сьогодні ми познайомимося з новим явищем лексики і для ваших спостережень пропонується уривок із казки Д. Мамина-Сибіряка"Казка про хороброго зайця ...".

Зібралися старі зайці, збіглися маленькі зайченята, приплелися старі зайчихи – усі слухають, як хвалиться заєць…

Гей, ти, косе око, ти і вовка не боїшся?

І вовка не боюся, і лисиці та ведмедя – нікого не боюся!

Це вже виходило дуже кумедно. Хихикнули молоді зайченята, засміялися добрі старенькі зайчихи, посміхнулися навіть старі зайці.

1.Назвіть дієслова руху, що характеризують зайців у лісі. Чим цікаві ці дієслова? (Зібралися, збіглися, приплелися).

2. Як відреагували зайці на хвастощі головного героя? (Хіхікнули, засміялися, посміхнулись).

Отже, про те саме можна сказати різними словами, які за змістом близькі, але відрізняються відтінками значення.

Діти знаходять синоніми у тексті, визначають їх значення.

УУД:

Регулятивні (п пошук та виділення інформації).

Предметні (аналіз із виділення загальних ознак, порівняння, побудова логічного міркування).

Пізнавальні (уміння будувати висловлювання , Вираз власної думки).

Визначення теми та цілей уроку.

Подумайте, про що ж ми говоритимемо сьогодні на уроці?

Протягом уроку ми повинні відповісти на такі запитання:

Синоніми – це … (приклади)

Роль синонімів у мові…

Формулюють тему та мету уроку.

УУД:

Регулятивні (формулювати тему та мету уроку, планування).

Пізнавальні (формулювання проблеми)

Відкриття нового знання.

1. Пояснення нової теми.

Що це за слова «синоніми»?

Постараємося з'ясувати та доповнити наші знання .

- Назвіть слова, які позначають будинок

Вчитель показує слайди, відповіді записуються у зошитах. (Житло, будинок, квартира, житлоплоща, притулок, притулок, кут, гніздо, дах (над головою); житло (розг.); притулок (уст.); покрівля (уст.) (розг.)/темне, тісне: нора (розг.)

Слова ці однієї частини мови, позначають одне й те саме, але можуть відрізнятися один від одного відтінками лексичного значення та вживанням у мові. Ці слова називають синонімами.

ВИСНОВОК: Синоніми роблять нашу промову різноманітнішою, багатшою, яскравішою, виразнішою. Синоніми відрізняються відтінками лексичного значення.

Діти визначають значення кожного слова, знаходять відмінності у значенні слів, роблять висновок.

Проблемне пояснення нового матеріалу.

УУД :

Комунікативні( взаємодія, під час якого з'ясовуються значення слів, ознаки синонімів.

2. Робота з текстом підручника.

Подивимося тепер, як підручник дає визначення синонімів

Читають теоретичний матеріал у підручнику, роблять висновки.

Пізнавальні (спостереження, пошук інформації).

Закріплення матеріалу

    Пропонується виконати упр. 178(по завданню)

Клас поділити на 3 команди по рядах і провести «Естафету хвилинних випробувань» (трьом учням одночасно дістається одне й те саме слово, хто швидше та якісніше справляється із завданням, той переміг

Виконують завдання (колективна робота, за бажанням – самостійно з подальшою самоперевіркою).

Предметні

Пізнавальні (загальнонавчальні дії)

Регулятивні (контроль)

    Робота у групах

Вправа: знаходження синонімів у віршах (робота у групах).

Де ми? Відгадайте

Чи не море, не земля,

Пароплави не плавають

І ходити не можна. (Болото).

На шляху топке болото. Сидить водяний. Він покаже нам шлях через болото, якщо ви правильно знайдете синоніми у віршах (вірші записані на купині). (Виходять учні від кожної групи та беруть купини)

1-а купина (1-а група)

Бурани, завірюхи та хуртовини,

Як багато з ними канітелі,

Як багато шуму, штовханини,

Як набридли вони мені! -

Так пробурчав мороз похмурий

І річку в кригу скував без галасу.

2-а купина (2-а група)

Зябне осинка,

Тремтить на вітрі,

Стине на сонечку,

Мерзне в спеку.

3-я купина (3-я група)

Дуб дощу та вітру зовсім не боїться.

Хтось сказав, що дубові страшно застудитися.

Адже до пізньої осені дуб стоїть зелений,

Значить, дуб витривалий, отже, загартований.

(Порадившись, кожна команда відповідає та захищає свою відповідь).

Чому ви вирішили, що це синоніми? ( Позначає одне й те саме, але по-різному, є однією і тією ж частиною мови).

Якою частиною промови є синоніми у 1-й групі? У другий? У третій? (Іменники, дієслова, прикметники).

Що сильніше - хуртовина чи буран?

Чим відрізняються хуртовина, завірюха, буран, завірюха як явище природи? (силою вітру)

Яке слово ще можна поставити у цьому синонімічному ряду? (пурга)

На дошці: Засумувати – затужити, смуток, зажуритися, зажуритися.

Яке слово тут зайве? (зайве сум, т.к. синоніми є однією і тією ж частиною мови)

Підберіть дієслово-синонім із коренем "сум" (засумуватись)

Отже, якими частинами мови можуть бути синоніми?

Розбиваються на групи, виконують завдання, один із групи відповідає

Комунікативні (уміння висловлювати та відстоювати свою точку зору)

Пізнавальні (пошук інформації)

Регулятні (аналіз текстів)

    Знайомство зі «Словником синонімів російської».

Кожна словникова стаття словника синонімів складається з декількох прикладів, що утворюють синонімічний ряд, який починається з стрижневого слова (його ще називають домінантою).Воно є найбільш уживаним. У словнику синонімів стрижневе слово стоїть першим у синонімічному ряду.

Розглядають словники

Пізнавальні

    Знайомство з визначенням синонімічного ряду

- Перепишіть синоніми як посилення дії:

    Захоплюватися, хвалити, звеличувати, схвалювати.

    Шептати, кричати, сказати, вигукнути.

Група синонімів – це синонімічний ряд.

Градація - група синонімів однієї й тієї ж частини мови, де кожне слово сильніше, виразніше відбиває сенс сказаного.

Виконують завдання, запропоноване вчителем Самоперевірка виконаної роботи.

Пізнавальні:

(Використання знако-символічних засобів)

Регулятивні

(контроль)

Комунікативні

Фізхвилинка

Гра в м'яч.Вчитель кидає м'яч одному з хлопців, він називає синонім до слова, яке вимовляє вчитель.

Приятель-друг

Противник-ворог

Крокувати-йти

Солдат-воїн, боєць

Джерело-ключ

Лікар-лікар

Завірюха-завірюха, завірюха, ураган

Холод-мороз, холоднеча

Мокрий - сирий, вологий

Смачний-апетитний, ласий.

Грають

Комунікативні

Закріплення знань (продовження)

Визначення ролі синонімів у мові

    Редагування тексту. Дітям пропонується текст із словами, що повторюються. Потрібно замінити їх синонімами.

Немає боязкої тварини, ніж заєць. Навіть за слабкого шуму він лякається і біжить. Тільки пізно ввечері або вночі боязкий зайчик виходить зі свого притулку, а на світанку ховається в якомусь затишному куточку. Багато у несміливого зайчика ворогів. За ним полюють і голодний вовк, і хижий яструб, і мисливець. Слова для довідок: боязкий, полохливий, боягузливий.(Пояснити розділові знаки схемою в останній пропозиції)Який текст звучить краще, той, який був запропонований вам або той, який створили ви? Зробіть висновок: а навіщо нам потрібні синоніми?Синоніми нам необхідні, оскільки роблять нашу мову яскравішою, виразнішою, допомагають уникати повторів і не допускати мовних помилок

Працюють з текстом, роблять висновки

Комунікативні (постановка питання)

Пізнавальні (аналізують текст, виділяючи потрібні слова)

Регулятивні (виділяють та усвідомлюють те, що вже засвоєно, вносять корективи)

    Поспішайте пропозиції. Замість крапок вставте слова, що стоять у дужках, у потрібному відмінку.

1) Партизани відобразили все... супротивника.

Уся природа чекала... весни.

(атака, наступ)

2) Вчитель регулярно проводив... із батьками.

Він сплатив поштою... по телефону.

(розмова, розмова)

3) З вікна відкривався гарний... на морі.

У романах Тургенєва грає значної ролі.

(Вигляд, пейзаж).

Записують речення у зошиті, вставляючи слова у потрібному відмінку. Проводять взаємоперевірку.

Регулятивні (контроль, корекція, оцінка)

    З'єднайте лініями синоніми із різних колонок.

Багрянець Своєрідність

Схематизм Висловлювання

Незламність Шаблонність

Індивідуальність Стійкість

Текст Скульптор

Абзац Відступ

Ваятель Пурпур

Завдання виконується на дошці

Пізнавальні (постановка та вирішення проблеми)

Комунікативні (уміння висловлювати свої думки)

11.

Контроль засвоєння матеріалу

Міні-тест

1. Підберіть синонім до слова БОРОТИСЯ.

А) змагання

Б) боротися

В) боротьба

2. Яке з цих слів не є синонімом до слова АКУРАТНИЙ?

А) охайний

Б) охайний

В) акуратно

3. Який із цих рядків є синонімічним рядом?

А) добрий – співчутливий – людинолюбство

Б) легкий – повітряний – невагомий

В) молодість - юність - молодіти

Беруть участь у тестуванні.

Проводять самоаналіз та взаємоперевірку.

Регулятивні (контроль, корекція, оцінка)

12.

Підсумок уроку

Підбиває підсумок уроку, виставляє оцінки, коментує роботу учнів під час уроку.

Сприймають інформацію. Оцінюють свою роботу на уроці.

Регулятивні (самооцінка)

Особистісні (самовизначення, морально-естетичне оцінювання)

13.

Рефлексія

Діти, продовжіть пропозиції:

1.Сьогодні на уроці ми повторили…

2.Ми дізналися…

3.Навчилися …

4.Найцікавішим мені здався той момент, коли …

5. Важким для мене стало…

Синоніми – це … (приклади..)

Синонімічний ряд – це … (свої приклади) Це група слів, об'єднаних синонімічними відносинами.

Роль синонімів у мові…

Рефлексують. Виражають особисте ставлення до процесу результатів уроку.

Пізнавальні (Рефлексія діяльності)

Регулятивні (контроль та оцінка процесу та результатів діяльності)

Особистісні (самовизначення, самооцінка)

Комунікативні

(Вираз своїх думок з достатньою повнотою і точністю)

Особистісні (а декватне розуміння причин успіху/невдачі у навчальній діяльності)

14.

Домашнє завдання

§24, упр. 179; для сильних учнів – написати міні-твір на тему «Осінній ліс», використовуючи синоніми

Записують домашнє завдання

Особистісні

Муніципальний казенний загальноосвітній заклад

«Люксюгунська основна загальноосвітня школа»

Кобяйського улусу Республіки Саха (Якутія)

«Синоніми»

Конспект уроку російської мови у 5 класі

в умовах реалізації ФГЗС

Виконала вчитель

російської мови та літератури

МКОУ «Люксюгунська ЗОШ»

Пахомова Катерина Володимирівна

Люксюгун, 2017 року.

Тема: Синоніми.

Мета уроку: дати поняття синонімів та його ролі у промови.

Завдання:

- навчальні: навчити розрізняти синоніми з різними відтінками значень; емоційним забарвленням та стильовою неоднорідністю;

- розвиваючі: розвивати вміння підбирати синоніми до цього слова, використовувати синоніми у мові, розвивати монологічну мову учнів;

- виховні: виховувати любов до слова, інтерес до російської.

Заплановані результати:

особистісні: формувати інтерес до російської;

метапредметні: розвивати операції логічного мислення: зіставлення, аналіз, навички самоконтролю, взаємоконтролю; вміти працювати індивідуально та у групі, знаходити загальні рішення; викладати свою думку та аргументувати свою точку зору; визначати цілі майбутньої навчальної діяльності, послідовність дій, оцінювати досягнуті результати.

предметні: розширити понятійну основу про лексику російської; за допомогою практичних завдань забезпечити розуміння учнями ролі синонімів із різними відтінками значення.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Форми роботи: індивідуальна, робота в групах, колективна

Обладнання: підручник, презентація, комп'ютер, роздатковий матеріал.

Структура та хід уроку:

Вітальне слово вчителя:

Ми прийшли сюди вчитися,

Не лінуватися, а працювати.

Працюємо старанно,

Слухаємо уважно.

Почнемо наш урок (перевірка готовності учнів до уроку, визначення відсутніх, організація уваги учнів).

Вітають вчителі, роблять записи у зошитах

УУД:

особистісні, комунікативні.

Ціль – створення доброзичливої ​​атмосфери, мотивація на навчання, створення ситуації успіху.

Актуалізація знань

Лексичний диктант (За лексичним значенням учні повинні визначити слова та записати їх. Усі слова мови (лексика).Розділ лінгвістики, що вивчає лексику (лексикологія).Слова, мають одне лексичне значення (однозначні).Слова, які мають кілька лексичних значень (багатозначні).Слова однакові за звучанням і написанням, але різні за значенням (омоніми).Слова із протилежним лексичним значенням (антоніми).

Самостійно записують слова, а потім здійснюють самоаналіз та взаємоперевірку.

Регулятивні (контроль, корекція знань).

Введення у тему

Сьогодні ми познайомимося з новим явищем лексики і для ваших спостережень пропонується уривок із казки Д. Мамина-Сибіряка "Казка про хороброго зайця ...".

Зібралися старі зайці, збіглися маленькі зайченята, приплелися старі зайчихи – усі слухають, як хвалиться заєць…

Гей, ти, косе око, ти і вовка не боїшся?

І вовка не боюся, і лисиці та ведмедя – нікого не боюся!

Це вже виходило дуже кумедно. Хихикнули молоді зайченята, засміялися добрі старенькі зайчихи, посміхнулися навіть старі зайці.

1.Назвіть дієслова руху, що характеризують зайців у лісі. Чим цікаві ці дієслова? (Зібралися, збіглися, приплелися).

2. Як відреагували зайці на хвастощі головного героя? (Хіхікнули, засміялися, посміхнулись).

Отже, про те саме можна сказати різними словами, які за змістом близькі, але відрізняються відтінками значення.

Діти знаходять синоніми у тексті, визначають їх значення.

УУД:

Регулятивні (ппошук та виділення інформації).

Предметні (аналіз із виділення загальних ознак, порівняння, побудова логічного міркування).

Пізнавальні (уміння будувати висловлювання, Вираз власної думки).

Визначення теми та цілей уроку.

- Подумайте, про що ж ми говоритимемо сьогодні на уроці?

Протягом уроку ми повинні відповісти на такі запитання:

Синоніми – це … (приклади)

група слів, об'єднанихсинонімічнимивідносинами.

Роль синонімів у мові…

Формулюють тему та мету уроку.

УУД:

Регулятивні (формулювати тему та мету уроку, планування).

Пізнавальні (формулювання проблеми)

Відкриття нового знання.

1. Пояснення нової теми.

Що це за слова «синоніми»?

Постараємося з'ясувати та доповнити наші знання.

- Назвіть слова, які позначають місце, де живе людина.

Вчитель показує слайди, відповіді записуються у зошитах. (Будинок, хІжина, курінь, хата, котедж, вілла).

Будинок - загальновживане слово і є стилітично нейтральним синонімом для інших слів, вживається у текстах різних стилів.

Хатина – застаріле слово, котедж, вілла – запозичені, що прийшли з іншої мови.

Слова ці однієї частини мови, позначають одне й те саме, але можуть відрізнятися один від одного відтінками лексичного значення та вживанням у мові. Ці слова називають синонімами.

ВИСНОВОК: Синоніми урізноманітнять нашу мову, роблять її багатшими, яскравішими, виразнішими. Синоніми відрізняються відтінками лексичного значення.

Діти визначають значення кожного слова, знаходять відмінності у значенні слів, роблять висновок.

Проблемне пояснення нового матеріалу.

УУД :

Комунікативні( взаємодія, під час якого з'ясовуються значення слів, ознаки синонімів.

2. Робота з текстом підручника.

Подивимося тепер, як підручник дає визначення синонімів (Е.А. Бистрова, Російська мова 5 клас).

Читають теоретичний матеріал у підручнику, роблять висновки.

Пізнавальні (спостереження, пошук інформації).

Закріплення знання

    Пропонує виконати упр. 349(по завданню):

Доведіть, використовуючи в потрібних випадках матеріал для довідок, що дані нижче слова – синоніми.

Завірюха, завірюха, буран; спека, спека; доріжка, стежка; абетка, алфавіту.

Висока температура повітря; Снігова буря; перелік літер у визначеному порядку; вузька смуга землі, влаштована чи протоптана для зручності ходьби.

Виконують завдання (колективна робота, за бажанням – самостійно з подальшою самоперевіркою).

Предметні

Пізнавальні (загальнонавчальні дії)

Регулятивні (контроль)

    Робота у групах

Вправа: знаходження синонімів у віршах (робота у групах).

Де ми? Відгадайте.

Чи не море, не земля,

Пароплави не плавають

І ходити не можна. (Болото).

На шляху топке болото. Сидить водяний. Він покаже нам шлях через болото, якщо ви правильно знайдете синоніми у віршах (вірші записані на купині). (Виходять учні від кожної групи та беруть купини)

1-а купина (1-а група)

Бурани, завірюхи та хуртовини,

Як багато з ними канітелі,

Як багато шуму, штовханини,

Як набридли вони мені! -

Так пробурчав мороз похмурий

І річку в кригу скував без галасу.

2-а купина (2-а група)

Зябне осинка,

Тремтить на вітрі,

Стине на сонечку,

Мерзне в спеку.

3-я купина (3-я група)

Дуб дощу та вітру зовсім не боїться.

Хтось сказав, що дубові страшно застудитися.

Адже до пізньої осені дуб стоїть зелений,

Значить, дуб витривалий, отже, загартований.

(Порадившись, кожна команда відповідає та захищає свою відповідь).

Чому ви вирішили, що це синоніми? (Позначає одне й те саме, але по-різному пишеться і вимовляється, є однією і тією ж частиною мови.

Якою частиною промови є синоніми у 1-й групі? У другий? У третій? (Іменники, дієслова, прикметники).

Що сильніше - хуртовина чи буран?

Чим відрізняються хуртовина, завірюха, буран, завірюха як явище природи? (силою вітру)

Яке слово ще можна поставити у цьому синонімічному ряду? (пурга)

На дошці: Засумувати – затужити, смуток, зажуритися, зажуритися.

Яке слово тут зайве? (Зайве сум, тому що синоніми є однією і тією ж частиною мови)

Підберіть дієслово-синонім із коренем "сум" (засумуватись)

Отже, якими частинами мови можуть бути синоніми?

Розбиваються на групи, виконують завдання, один із групи відповідає

Комунікативні (уміння висловлювати та відстоювати свою точку зору)

Пізнавальні (пошук інформації)

Регулятивні (аналіз текстів)

    Знайомство зі «Словником синонімів російської».

Кожна словникова стаття словника синонімів складається з декількох прикладів, що утворюють синонімічний ряд, який починається зстрижневого слова (його ще називають домінантою ). Воно є найбільш уживаним. У словнику синонімів стрижневе слово стоїть першим у синонімічному ряду.

Розглядають словники

Пізнавальні

    Знайомство з визначенням синонімічного ряду

- Перепишіть синоніми як посилення дії:

    Захоплюватися, хвалити, звеличувати, схвалювати.

    Шептати, кричати, сказати, вигукнути.

Група синонімів – це синонімічний ряд.

Градація - група синонімів однієї й тієї ж частини мови, де кожне слово сильніше, виразніше відбиває сенс сказаного.

Виконують завдання, запропоноване вчителем Самоперевірка виконаної роботи.

Пізнавальні:

(Використання знако-символічних засобів)

Регулятивні

(контроль)

Комунікативні

Фізхвилинка

Гра в м'яч. Вчитель кидає м'яч одному з хлопців, він називає синонім до слова, яке вимовляє вчитель.

Приятель-друг

Противник-ворог

Крокувати-йти

Солдат-воїн, боєць

Джерело-ключ

Лікар-лікар

Завірюха-завірюха, завірюха, ураган

Холод-мороз, холоднеча

Мокрий - сирий, вологий

Смачний-апетитний, ласий.

Грають

Комунікативні

Закріплення знань (продовження)

Визначення ролі синонімів у мові

    Редагування тексту.Дітям пропонується текст із словами, що повторюються. Потрібно замінити їх синонімами.

Немає боязкої тварини, ніж заєць. Навіть за слабкого шуму він лякається і біжить. Тільки пізно ввечері чи вночі боязкий зайчик виходить зі свого притулку, а на світанку ховається в якомусь затишному куточку. Багато у несміливого зайчика ворогів. За ним полюють і голодний вовк, і хижий яструб, і мисливець.Слова для довідок: боязкий, полохливий, боягузливий. (Пояснити розділові знаки схемою в останній пропозиції)Який текст звучить краще, той, який вам запропонував або той, який створили ви?Зробіть висновок: а навіщо нам потрібні синоніми ? Синоніми нам необхідні, оскільки роблять нашу промову яскравішою, виразнішою, допомагають уникати повторів і не допускати мовних помилок

Працюють з текстом, роблять висновки

Комунікативні (постановка питання)

Пізнавальні (аналізують текст, виділяючи потрібні слова)

Регулятивні (виділяють та усвідомлюють те, що вже засвоєно, вносять корективи)

    Поспішайте пропозиції. Замість крапок вставте слова, що стоять у дужках, у потрібному відмінку.

1) Партизани відобразили все... супротивника.

Уся природа чекала... весни.

(атака, наступ)

2) Вчитель регулярно проводив... із батьками.

Він сплатив поштою... по телефону.

(розмова, розмова)

3) З вікна відкривався гарний... на морі.

У романах Тургенєва грає значної ролі.

(Вигляд, пейзаж).

Записують речення у зошиті, вставляючи слова у потрібному відмінку. Проводять взаємоперевірку.

Регулятивні (контроль, корекція, оцінка)

    З'єднайте лініями синоніми із різних колонок.

Багрянець Своєрідність

Схематизм Висловлювання

Незламність Шаблонність

Індивідуальність Стійкість

Текст Скульптор

Абзац Відступ

Ваятель Пурпур

Завдання виконується на дошці

Пізнавальні (постановка та вирішення проблеми)

Комунікативні (уміння висловлювати свої думки)

10 .

Контроль засвоєння матеріалу

Міні-тест

1. Підберіть синонім до слова БОРОТИСЯ.

А) змагання

Б) боротися

В) боротьба

2. Яке з цих слів не є синонімом до слова АКУРАТНИЙ?

А) охайний

Б) охайний

В) акуратно

3. Який із цих рядків є синонімічним рядом?

А) добрий – співчутливий – людинолюбство

Б) легкий – повітряний – невагомий

В) молодість - юність - молодіти

Беруть участь у тестуванні.

Проводять самоаналіз та взаємоперевірку.

Регулятивні( контроль, корекція, оцінка)

11.

Підсумок уроку

Підбиває підсумок уроку, виставляє оцінки, коментує роботу учнів під час уроку.

Сприймають інформацію. Оцінюють свою роботу на уроці.

Регулятивні (самооцінка)

Особистісні (самовизначення, морально – естетичне оцінювання)

12.

Рефлексія

Діти, продовжіть пропозиції:

1.Сьогодні на уроці ми повторили…

2.Ми дізналися…

3.Навчилися …

4.Найцікавішим мені здався той момент, коли …

5. Важким для мене стало…

Синоніми – це … (приклади..)

Синонімічний ряд – це … (свої приклади) Цегрупа слів, об'єднанихсинонімічнимивідносинами.

Роль синонімів у мові…

Рефлексують. Виражають особисте ставлення до процесу результатів уроку.

Пізнавальні (Рефлексія діяльності)

Регулятивні (контроль та оцінка процесу та результатів діяльності)

Особистісні (самовизначення, самооцінка)

Комунікативні

(Вираз своїх думок з достатньою повнотою і точністю)

Особистісні (адекватне розуміння причин успіху/невдачі у навчальній діяльності)

13.

Домашнє завдання

Повторити правила §67, упр. 353

Записують домашнє завдання

Особистісні