Ваша допомога при геморої. Портал здоров'я
Пошук по сайту

План конспект уроку на тему "синоніми". Синоніми план-конспект уроку з російської мови на тему Можливо, хтось із вас знає, як вони називаються

Цілі:

  • познайомити з поняттям "синоніми",
  • вчити знаходити подібність і відмінність слів - синонімів,
  • розвивати мову учнів,
  • формувати навички роботи в парах та групах,
  • виховувати позитивне ставлення до навчання.

Обладнання:

  • картки зі словниковими словами,
  • предметні малюнки,
  • картки зі словами синонімами,
  • картки із тестовими завданнями,
  • підручники, зошити.

Хід уроку

I. Психологічний настрой.

Діти, поверніться (у парах) один до одного обличчям, подивіться в очі сусідові по парті, посміхніться, передайте очима, що ви бажаєте йому гарного настрою та доброї роботи. Сьогодні ми маємо нову тему, а це означає, що ви отримаєте нові знання.

ІІ. Каліграфічна хвилинка.

З чого ми зазвичай починаємо урок? Літера, над написанням якої ми будемо працювати, позначає непарний приголосний твердий звук у словах, які ви зараз записали.

На що треба звернути увагу при написанні малої літери ер?

На другому рядку напишіть поєднання букв – оро-? На що порадите звернути увагу тут? (З'єднувальний штрих.) У яких словах трапляється поєднання -оро-?

ІІІ. Словникова робота.

1. Відгадайте загадку: Без рук, без ніг, а вміє малювати. (Мороз)

Яку букву слід запам'ятати?

Чому? (Неперевірена згодна)

Запишіть це слово.

2. Закінчіть вірш:

Все обличчя та руки
Заліпив мені сніг...
Мені в кучугурі горе,
А ----------- сміх. (І.Суріков. "Дитинство")

Як називається вірш, уривок із якого прозвучав?

Запишіть слово хлопці.

На яку букву падає наголос?

Яку букву слід запам'ятати? Чому?

3. Подивіться малюнок і скажіть, як те, що тут зображено, назвати одним словом? (Одяг)

На яку букву падає наголос?

Яку букву слід запам'ятати? Чому? (Неперевірена згодна)

Запишіть це слово.

Складіть речення з цими словами.

(Хлопці в мороз вийшли на вулицю у теплому одязі.

Теплий одяг рятує хлопців від морозу.)

Одну пропозицію запишіть у зошит.

Хто хоче написати пропозицію із коментуванням на дошці?

IV. Ведення у нову тему.

Що ви зараз записали? (Пропозиція)

Чому навчалися вчора на уроці? (Складати текст.)

Чим текст відрізняється від речення?

Прочитайте, що записано на дошці.

З самого ранку у дворі чути веселі крики малечі. Хлопці будують крижану гірку. Діти зробили зі снігу горбок та заливають його водою. Весело дітлахам кататиметься з гірки.

З самого ранку у дворі чути веселі крики хлопців. Хлопці будують крижану гірку. Хлопці зробили зі снігу горбок та заливають його водою. Весело хлопцям кататиметься з гірки.

Чи можна назвати прочитане текстами? Доведіть.

V. Робота над новою темою.

Попрацюйте у парах над питаннями:

Чим відрізняються тексти? Який цікавіший?

(Відповіді учнів.)

Випишіть лише слова, якими ці тексти різняться.

Змініть, якщо потрібно, форму слова те щоб слова відповідали запитання (хто?).

Малюки, діти, дітлахи.

Допишіть слово, яке найчастіше вживається у другому тексті. Діти.

Що ви можете сказати про ці слова? (Слова близькі за значенням.)

Відкрийте підручники (стор.40), прочитайте

Про що ви дізналися? Як називається тема уроку? Синоніми.

Запишіть її у зошит.

Як ви вважаєте, для чого вам потрібно вивчати цю тему?

VI. Спостереження за значенням слів-синонімів із опорою на малюнки.

Прочитайте завдання. Упр. №1, стор. 40.

Розгляньте спочатку малюнки. (Див. малюнки 1-4)

Підберіть до кожного малюнку підписи, використовуйте дані слова

Робота у групах. Перевірка.

(На дошці малюнки 1-4та картки зі словами погасити, згасити, вимкнути, задути.

Від кожної групи виходить один учень, підбирає до малюнку картку).

Що поєднує ці слова і чим вони відрізняються? (У кожній групі наведено

слова-синоніми. Вони об'єднуються близькістю, схожістю значення, але різняться тим, що можуть однаково поєднуватися коїться з іншими словами, оскільки називають лише схожі, але з однакові дії.)

VII. Фізмінутка.

Дує вітер, гілки гніт,
А потім затихне.
Раптом дерева ворухне
І зовсім затихне.

VIII. Спостереження за значенням слів-синонімів при поєднанні з іншими словами.

Упр. №2, стор. 41, частина 1.

Прочитайте завдання.

Розкажіть, що робитимете.

Як називаються слова, записані у дужках?

Що означає змінити форму слова?

Самостійна письмова робота.

Взаємоперевірка.

ІХ. Виконання завдання у тестовій формі.

1. Відзнач галочкою слово з неперевірюваною орфограмою.

Холод
стужа
мороз

2. Відзнач галочкою, яким словом найкраще назвати учнів 2-3 класу.

Діти
хлопці
малюки

3. Відзнач галочкою синонім до слова друг.Х. Підбиття підсумків уроку.

Що нового ви дізналися на уроці? Почніть свою відповідь зі слів: Сьогодні на уроці я...

Поставте запитання на тему уроку класу.

ХІ. Д. з.: правило на стор. 40-41.

Малюнок 1

Малюнок 2

Малюнок 3

Малюнок 4

"синоніми" та "антоніми".

Мета: Продовжити формування понять "синоніми" та "антоніми".

Завдання: Сприяти розвитку вміння розпізнавати і правильно вживати в мові синоніми та антоніми. Навчати вибирати антоніми залежно від значення слова.

сприяти розвитку усного та писемного мовлення, розширенню кругозору учнів, збагаченню словникового запасу;

Сприяти створенню емоційно-позитивної основи для розвитку комунікативних здібностей та навичок колективного співробітництва.

Хід уроку

I. Психологічний настрій

Встаньте, хлопці, у коло. Перед початком уроку хочу побажати вам творчого настрою, уваги. (Діти по ланцюжку один одному вимовляють побажання)

Розподіл класу на групи за кольором. Учні вибирають гурток кольору, що сподобався, і об'єднуються в групи.

Прошу всіх сісти за свої робочі місця.

ІІ. Повідомлення теми заняття.

Мова - і старий, і вічно новий!

І це так чудово -

У величезному морі - море слів -

Купатися щогодини!

Сьогодні на уроці ми з вами здійснимо захоплюючу подорож морем слів. Воно величезне. У ньому безліч островів і рифів, проток і заток. На деяких островах ми вже побували. Щоб дізнатися, на які острови ми сьогодні вирушимо, потрібно відгадати кросворд.

Кожна команда має своє завдання на робочому місці в конверті.

Вам треба продовжити прислів'я і слово вписати в клітини кросворду.

Працюємо під девізом: "Не поспішай язиком, поспішай справою"

Вчитель зачитує прислів'я, діти закінчують їх, вносячи дані, спілкуючись у команді.

Хто хоче багато знати, тому треба мало:: (СПАТИ)

Як гукнеться, так і відгукнеться)

Правда у вогні не горить і у воді не:: (ТОНЕТ)

Корінь вчення гіркий, та плід його::. (СОЛОДОК)

Один за всіх та всі за::. (ОДНОГО)

Нема друга - шукай, а знайшов - ::.. (БЕРЕЖІ)

Рідний бік - мати, а чужий - :::(МАЧЕХА)

Худий світ кращий за добрий:::(СОРИ)

Прочитайте яке слово у вас вийшло по вертикалі.

(СИНОНІМИ, АНТОНІМИ). Сформулюйте тему нашого уроку.

Сьогодні тема нашого уроку "СИНОНІМИ ТА АНТОНІМИ- закріплення"

Ми продовжимо знайомство з цими поняттями, вчитимемося визначати їх у тексті.

ІІІ. Подорож на острові Синонімів.

Отже, подорож починається. Ми на острові Синонімів.

Для того щоб зійти на берег, кожній команді треба виконати наступне завдання

А) Інструкція:

У вас на листку написано слово, вам необхідно підібрати якнайбільше синонімів цього слова і записати їх.

(Учні виконує в групі завдання на окремому листку. У кожної команди своє слово. Час роботи - 2 хвилини. Одна людина (експерт) з команди працює зі словником, він також виписує групу синонімів до цього слова).

ЗАПИШІТЬ ЯК МОЖНА БІЛЬШЕ СИНОНІМІВ ДО СЛОВУ

Чарівний

б) Перевірка.

Спершу слова зачитує команда, потім експерт доповнює відповідь.

ДИТИНА - дитя, дитятко, дітище, чадо, дитя, малюк, крихта, малюк, малоліток, карапуз, малявка, кровинка.

Чарівний - чарівний, чарівний, чарівний, чарівний, чарівний, чарівний.

РОБИТИ - споруджувати, ладнати, працювати, робити, виробляти, творити, лагодити, майструвати, ремонтувати, робити зусилля, робити, варганити, портачити, витворяти, викидати, відколювати, викамарювати.

ДОБРЕ - непогано, непогано, непогано, славно, добре, здорово, важливо, поважно, світово, хоч куди, що треба, на ять.

Висновок: виявляється, в одного слова може бути багато синонімів, але кожен з них має свій смисловий відтінок.

"Які слова називаються синонімами?"

влаштовано виставку слів - місяць, лікар, ялина, собака, кінь, бегемот, олівець, ромашка.

Розгляньте картини, до яких можна підібрати відповідне за змістом слово?

МІСЯЦЬ - МІСЯЦЬ СОБАКА - ПІС ДОКТОР - ЛІКАР

КІН - КІНЬ БЕГЕМОТ - ГІПОПОТАМ

Продовжіть фразу:

Отримані підписи - це слова - ::..(синоніми)

Чому ми не змогли підписати решту картин? (У цих слів немає синонімів)

Який можна зробити висновок? (У російській є слова, які мають кілька синонімів, але, водночас, є слова, які синонімів немає).

Подорож продовжується.

Щоб знову опинитись на березі моря, треба перебратися через гору. Гірські стежки вузькі, тому кожна команда рухатиметься своєю стежкою.

Завдання: необхідно знайти у тексті чи реченнях синоніми та підкреслити їх.

IV. Робота у групах.

Завдання для однієї групи.

Зябне осинка,

Тремтить на вітрі,

Стине на сонечку,

Мерзне в спеку.

Завдання для 2 групи.

Кіт ходив, ходив, набрів на хатинку. Захотів їсти - пішов у ліс, пташок, мишей наловив. Ось назустріч йому йде лисиця.

Завдання для 3 групи.

З гілочки на гілочку

Стрибає, пустує,

Спритна, спритна,

А не птах.

Завдання для 4 групи.

Погано жити без турбот, погано без доброго слова.

Друзі багато, а друга немає.

Свій хліб солодший від чужого короваю.

Перевірка.

Прочитайте уривок. Назвіть синоніми.

Якою частиною промови є?

Подивіться, хлопці, у таких невеликих уривках автор використав синоніми. Спробуйте дійти невтішного висновку: (обговорення всередині групи)

Відповідь спікера.

Навіщо синоніми потрібні у мові?

Згадаймо, на які питання ми знайшли тут відповіді

Що таке синоніми?

Синоніми – це слова, різні за звучанням та написанням, але близькі за значенням.

Навіщо використовують синоніми у мові?

Завдяки використанню синонімів мова стає багатою, яскравою, виразною, без повторів.

V. Динамічна пауза "Гра навпаки"

Вчитель піднімає руки вгору – діти опускають униз.

Вперед назад

Вниз – вгору

Назад вперед

Сів - підстрибнув

Підстрибнув - присів

VI. На острові Антонімов

Кораблик вирушає і подорож продовжується. Ось ми пристали до острова Антонімов.

Кожній групі по черзі задається загадка, обговорення всередині групи, спікер відповідає:

відгадайте загадки.

Я антонім до слова "спека",

Я в річці, в густій ​​тіні,

І в пляшках лимонаду,

А звати мене:? (прохолода)

Я антонім до слова "літо",

У шубку сніжну одягнена,

Хоч люблю мороз сама,

Тому що я:? (зима.)

Я антонім до слова "сміх".

Не від радості, втіх,

Я буваю мимоволі

І від щастя, і від болю,

Від образи, невдач.

Здогадалися? - Це: (плач).

Я антонім шуму, стукоту.

Без мене вам уночі борошно.

І на уроках я потрібна,

А називаюсь: (тиша).

Діти, згадайте, які слова ми називаємо антонімами?

Мінус - плюс, вогонь - вода,

Зухвалий - обережний:

Усі антоніми завжди

Протилежні.

VII. Гра "Протилежні слова"

Бліц опитування. Учень – називає антонім цього слова.

1 група: Ворог – друг, холод – спека.

До якої частини мови належать ці слова? (іменники) -додаткове завдання - дайте визначення

2 група: Старий – новий, злий – добрий.

А ці слова, до якої частини мови належать? (прикметники) – дайте визначення

3 група: Нероби - працювати, засмучуватися - радіти.

Якою частиною промови є ваші слова? (дієслова) – дайте визначення

4 група: Далеко – близько, високо – низько. (Прислівники.) - Дайте визначення

Який можна зробити висновок? (антоніми є у кожній частині мови.)

VIII. Динамічна пауза-флешмоб під музику

IX. У печері Тайн

Подивіться перед нами печера Тайн.

А) Спробуйте самостійно розібратися з таємницями антонімів-завдання на «час»

взаємоперевірка

Худий (людина) - ________________, (товста)

Худа (кишеня) - _________________, (ціла)

Близький (шлях) - _________________, (далекий)

Близький (людина) - _______________, (чужий)

Веселе (свято) - ______________, (сумний)

Веселий (сміх) - ________________, (невеселий)

Висока людина) - _______________. (Невисокий)

б) Перевірка. обговорення (спікери зачитують слово та антонім до нього, обґрунтовуючи свою відповідь.)

Чому в одного й того ж слова виявилися різні антоніми? На що слід звернути увагу, підбираючи антоніми? (Підбираючи антоніми, треба обов'язково звернути увагу до значення слова)

Подорож островом Антонімов закінчується. Згадаймо, на які питання ми знайшли тут відповіді і запишемо в наш бортовий журнал.

Що таке антоніми?

Антоніми - це протилежні слова за змістом.

Навіщо використовують антоніми у мові?

Завдяки використанню антонімів мова стає гарною, виразною, точною.

X. Бухта Творчості

Подорож продовжується. Наш кораблик причалив у бухті Творчості. Нам доведеться впоратися ще з одним випробуванням.

Прочитайте текст.

Сьогодні холодний похмурий день. Стоїть погода. Небом пливуть важкі чорні хмари. Сіє дрібний осінній дощ. Під ногами сира земля.

Який настрій виникає після прочитання тексту? (Сумне, сумне, сумне)

За допомогою яких слів цей настрій передається?

Уважно прочитайте завдання (на картці) та разом виконайте його у групі. При скруті звертайтеся до рятувального кола, яке лежить у вас на парті (на рятувальному колі записані слова-помічники).

Завдання 1, 2 групі замінити пропущені слова синонімами.

Сьогодні День. Стоїть _______________ погода. Небом пливуть важкі чорні хмари. ________ дрібний осінній дощ. Під ногами __________ земля.

Завдання 3, 4 групі замінити пропущені слова антонімами.

Сьогодні День. Стоїть _______________ погода. Небом пливуть ______________ ____________ хмари. Під ногами __________ земля.

Взаємоперевірка (обмін роботами, групи оцінюють одна одну, обґрунтовують оцінку)

А) Вийшов текст читають 1 і 2 групи

Який настрій передає текст?

Чи змінився настрій? Чому не змінилося, адже ви замінили слова? (Використовували синоніми - слова близькі за змістом)

Б) текст, що вийшов, читають 3 і 4 групи.

Який настрій передає текст? - Чи змінилося настрій? Чому? (використовували антоніми - слова протилежні за змістом)

Як приємно виходити на берег за такої погоди!

XI. Пристань "Питання - відповідь"

Наш кораблик узяв курс на пристань "Питання - відповідь"

Незабаром наша подорож закінчиться. Давайте перевіримо, чи знайшли ми відповіді на запитання, які порушили на початку подорожі?

Які слова називають синонімами? А які слова – антонімами?

Якою частиною мови можуть бути синоніми та антоніми?

Для чого потрібні синоніми та антоніми у мові?

На що обов'язково потрібно звернути увагу, вибираючи синонім чи антонім? (На значення слова.)

Виявляється, хлопці, море, яким ми подорожували, називається - ЛЕКСИКА.

Лексика – словниковий склад мови. На наших уроках ми продовжимо подорож цією країною та дізнаємося багато нового.

XII. Рефлексія

Наша подорож добігла кінця. Кому було цікаво та легко подорожувати морем Лексики, встаньте в коло і візьміться за руки.

Кому було цікаво, але при виконанні завдань ви відчували труднощі, поставте руки в бік.

Яку оцінку поставите за урок? А собі?

Молодці, хлопці! Ви сьогодні добре попрацювали. Дякую за роботу!

Тема: Синоніми.

Мета уроку:дати поняття синонімів та його ролі у промови.

Завдання:

- навчальні:навчити розрізняти синоніми з різними відтінками значень; емоційним забарвленням та стильовою неоднорідністю;

- розвиваючі:розвивати вміння підбирати синоніми до цього слова, використовувати синоніми у мові, розвивати монологічну мову учнів;

- виховні:виховувати любов до слова, інтерес до російської.

Заплановані результати:

особистісні: формувати інтерес до російської;

метапредметні: розвивати операції логічного мислення: зіставлення, аналіз, навички самоконтролю, взаємоконтролю; вміти працювати індивідуально та у групі, знаходити загальні рішення; викладати свою думку та аргументувати свою точку зору; визначати цілі майбутньої навчальної діяльності, послідовність дій, оцінювати досягнуті результати.

предметні: розширити понятійну основу про лексику російської; за допомогою практичних завдань забезпечити розуміння учнями ролі синонімів із різними відтінками значення.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Форми роботи: індивідуальна, робота в групах, колективна

Обладнання:підручник, мультимедійна презентація, комп'ютер, роздатковий матеріал.

Структура та хід уроку:

Етап уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учня

УУД

Організаційний момент

Вітальне слово вчителя

Я прошу вас не позіхати,

Правила запам'ятовувати!

Попрацюємо разом:

Буде дуже цікаво!

Почнемо наш урок ( перевірка готовності учнів до уроку, визначення відсутніх, організація уваги учнів).

Вітають вчителі, роблять записи у зошитах

УУД:

особистісні, комунікативні .

Ціль – створення доброзичливої ​​атмосфери, мотивація на навчання, створення ситуації успіху.

Актуалізація знань

Тренувальний міні-диктант

Щеголь Жора, наспівуючи мажорну пісеньку, йшов по міських нетрях. Гребінцем, як тріскачкою, він захоплено постукував по ґратах. У його гаманці лежали жолуді, які він ніс у цирк ненажерливому ведмежатці. Щеголь був там стажером, годував звірів печінкою та пшоняною кашею, вчився чітко виконувати свої обов'язки. Іноді він пошепки підказував клоунам слова, подавав жонглерам тарілки, натягував для гімнастів мотузку. Засмучений грошовими заробітками, він все-таки не розлучався з цирком, бо любив його парчовий блиск, циганські веселощі, його шуми та шерехи, його акробатів.

Цирк – це не те що манірний театр. Стажер Жора сподівався стати новою цирковою зіркою.

Самостійно записують слова, а потім здійснюють самоаналіз та взаємоперевірку.

Регулятивні (контроль, корекція знань).

Введення у тему

Сьогодні ми познайомимося з новим явищем лексики і для ваших спостережень пропонується уривок із казки Д. Мамина-Сибіряка"Казка про хороброго зайця ...".

Зібралися старі зайці, збіглися маленькі зайченята, приплелися старі зайчихи – усі слухають, як хвалиться заєць…

Гей, ти, косе око, ти і вовка не боїшся?

І вовка не боюся, і лисиці та ведмедя – нікого не боюся!

Це вже виходило дуже кумедно. Хихикнули молоді зайченята, засміялися добрі старенькі зайчихи, посміхнулися навіть старі зайці.

1.Назвіть дієслова руху, що характеризують зайців у лісі. Чим цікаві ці дієслова? (Зібралися, збіглися, приплелися).

2. Як відреагували зайці на хвастощі головного героя? (Хіхікнули, засміялися, посміхнулись).

Отже, про те саме можна сказати різними словами, які за змістом близькі, але відрізняються відтінками значення.

Діти знаходять синоніми у тексті, визначають їх значення.

УУД:

Регулятивні (п пошук та виділення інформації).

Предметні (аналіз із виділення загальних ознак, порівняння, побудова логічного міркування).

Пізнавальні (уміння будувати висловлювання , Вираз власної думки).

Визначення теми та цілей уроку.

Подумайте, про що ж ми говоритимемо сьогодні на уроці?

Протягом уроку ми повинні відповісти на такі запитання:

Синоніми – це … (приклади)

Роль синонімів у мові…

Формулюють тему та мету уроку.

УУД:

Регулятивні (формулювати тему та мету уроку, планування).

Пізнавальні (формулювання проблеми)

Відкриття нового знання.

1. Пояснення нової теми.

Що це за слова «синоніми»?

Постараємося з'ясувати та доповнити наші знання .

- Назвіть слова, які позначають будинок

Вчитель показує слайди, відповіді записуються у зошитах. (Житло, будинок, квартира, житлоплоща, притулок, притулок, кут, гніздо, дах (над головою); житло (розг.); притулок (уст.); покрівля (уст.) (розг.)/темне, тісне: нора (розг.)

Слова ці однієї частини мови, позначають одне й те саме, але можуть відрізнятися один від одного відтінками лексичного значення та вживанням у мові. Ці слова називають синонімами.

ВИСНОВОК: Синоніми роблять нашу промову різноманітнішою, багатшою, яскравішою, виразнішою. Синоніми відрізняються відтінками лексичного значення.

Діти визначають значення кожного слова, знаходять відмінності у значенні слів, роблять висновок.

Проблемне пояснення нового матеріалу.

УУД :

Комунікативні( взаємодія, під час якого з'ясовуються значення слів, ознаки синонімів.

2. Робота з текстом підручника.

Подивимося тепер, як підручник дає визначення синонімів

Читають теоретичний матеріал у підручнику, роблять висновки.

Пізнавальні (спостереження, пошук інформації).

Закріплення матеріалу

    Пропонується виконати упр. 178(по завданню)

Клас поділити на 3 команди по рядах і провести «Естафету хвилинних випробувань» (трьом учням одночасно дістається одне й те саме слово, хто швидше та якісніше справляється із завданням, той переміг

Виконують завдання (колективна робота, за бажанням – самостійно з подальшою самоперевіркою).

Предметні

Пізнавальні (загальнонавчальні дії)

Регулятивні (контроль)

    Робота у групах

Вправа: знаходження синонімів у віршах (робота у групах).

Де ми? Відгадайте

Чи не море, не земля,

Пароплави не плавають

І ходити не можна. (Болото).

На шляху топке болото. Сидить водяний. Він покаже нам шлях через болото, якщо ви правильно знайдете синоніми у віршах (вірші записані на купині). (Виходять учні від кожної групи та беруть купини)

1-а купина (1-а група)

Бурани, завірюхи та хуртовини,

Як багато з ними канітелі,

Як багато шуму, штовханини,

Як набридли вони мені! -

Так пробурчав мороз похмурий

І річку в кригу скував без галасу.

2-а купина (2-а група)

Зябне осинка,

Тремтить на вітрі,

Стине на сонечку,

Мерзне в спеку.

3-я купина (3-я група)

Дуб дощу та вітру зовсім не боїться.

Хтось сказав, що дубові страшно застудитися.

Адже до пізньої осені дуб стоїть зелений,

Значить, дуб витривалий, отже, загартований.

(Порадившись, кожна команда відповідає та захищає свою відповідь).

Чому ви вирішили, що це синоніми? ( Позначає одне й те саме, але по-різному, є однією і тією ж частиною мови).

Якою частиною промови є синоніми у 1-й групі? У другий? У третій? (Іменники, дієслова, прикметники).

Що сильніше - хуртовина чи буран?

Чим відрізняються хуртовина, завірюха, буран, завірюха як явище природи? (силою вітру)

Яке слово ще можна поставити у цьому синонімічному ряду? (пурга)

На дошці: Засумувати – затужити, смуток, зажуритися, зажуритися.

Яке слово тут зайве? (зайве сум, т.к. синоніми є однією і тією ж частиною мови)

Підберіть дієслово-синонім із коренем "сум" (засумуватись)

Отже, якими частинами мови можуть бути синоніми?

Розбиваються на групи, виконують завдання, один із групи відповідає

Комунікативні (уміння висловлювати та відстоювати свою точку зору)

Пізнавальні (пошук інформації)

Регулятні (аналіз текстів)

    Знайомство зі «Словником синонімів російської».

Кожна словникова стаття словника синонімів складається з декількох прикладів, що утворюють синонімічний ряд, який починається з стрижневого слова (його ще називають домінантою).Воно є найбільш уживаним. У словнику синонімів стрижневе слово стоїть першим у синонімічному ряду.

Розглядають словники

Пізнавальні

    Знайомство з визначенням синонімічного ряду

- Перепишіть синоніми як посилення дії:

    Захоплюватися, хвалити, звеличувати, схвалювати.

    Шептати, кричати, сказати, вигукнути.

Група синонімів – це синонімічний ряд.

Градація - група синонімів однієї й тієї ж частини мови, де кожне слово сильніше, виразніше відбиває сенс сказаного.

Виконують завдання, запропоноване вчителем Самоперевірка виконаної роботи.

Пізнавальні:

(Використання знако-символічних засобів)

Регулятивні

(контроль)

Комунікативні

Фізхвилинка

Гра в м'яч.Вчитель кидає м'яч одному з хлопців, він називає синонім до слова, яке вимовляє вчитель.

Приятель-друг

Противник-ворог

Крокувати-йти

Солдат-воїн, боєць

Джерело-ключ

Лікар-лікар

Завірюха-завірюха, завірюха, ураган

Холод-мороз, холоднеча

Мокрий - сирий, вологий

Смачний-апетитний, ласий.

Грають

Комунікативні

Закріплення знань (продовження)

Визначення ролі синонімів у мові

    Редагування тексту. Дітям пропонується текст із словами, що повторюються. Потрібно замінити їх синонімами.

Немає боязкої тварини, ніж заєць. Навіть за слабкого шуму він лякається і біжить. Тільки пізно ввечері чи вночі боязкий зайчик виходить зі свого притулку, а на світанку ховається в якомусь затишному куточку. Багато у несміливого зайчика ворогів. За ним полюють і голодний вовк, і хижий яструб, і мисливець. Слова для довідок: боязкий, полохливий, боягузливий.(Пояснити розділові знаки схемою в останній пропозиції)Який текст звучить краще, той, який був запропонований вам або той, який створили ви? Зробіть висновок: а навіщо нам потрібні синоніми?Синоніми нам необхідні, оскільки роблять нашу мову яскравішою, виразнішою, допомагають уникати повторів і не допускати мовних помилок

Працюють з текстом, роблять висновки

Комунікативні (постановка питання)

Пізнавальні (аналізують текст, виділяючи потрібні слова)

Регулятивні (виділяють та усвідомлюють те, що вже засвоєно, вносять корективи)

    Поспішайте пропозиції. Замість крапок вставте слова, що стоять у дужках, у потрібному відмінку.

1) Партизани відобразили все... супротивника.

Уся природа чекала... весни.

(атака, наступ)

2) Вчитель регулярно проводив... із батьками.

Він сплатив поштою... по телефону.

(розмова, розмова)

3) З вікна відкривався гарний... на морі.

У романах Тургенєва грає значної ролі.

(Вигляд, пейзаж).

Записують речення у зошиті, вставляючи слова у потрібному відмінку. Проводять взаємоперевірку.

Регулятивні (контроль, корекція, оцінка)

    З'єднайте лініями синоніми із різних колонок.

Багрянець Своєрідність

Схематизм Висловлювання

Незламність Шаблонність

Індивідуальність Стійкість

Текст Скульптор

Абзац Відступ

Ваятель Пурпур

Завдання виконується на дошці

Пізнавальні (постановка та вирішення проблеми)

Комунікативні (уміння висловлювати свої думки)

11.

Контроль засвоєння матеріалу

Міні-тест

1. Підберіть синонім до слова БОРОТИСЯ.

А) змагання

Б) боротися

В) боротьба

2. Яке з цих слів не є синонімом до слова АКУРАТНИЙ?

А) охайний

Б) охайний

В) акуратно

3. Який із цих рядків є синонімічним рядом?

А) добрий – співчутливий – людинолюбство

Б) легкий – повітряний – невагомий

В) молодість - юність - молодіти

Беруть участь у тестуванні.

Проводять самоаналіз та взаємоперевірку.

Регулятивні (контроль, корекція, оцінка)

12.

Підсумок уроку

Підбиває підсумок уроку, виставляє оцінки, коментує роботу учнів під час уроку.

Сприймають інформацію. Оцінюють свою роботу на уроці.

Регулятивні (самооцінка)

Особистісні (самовизначення, морально-естетичне оцінювання)

13.

Рефлексія

Діти, продовжіть пропозиції:

1.Сьогодні на уроці ми повторили…

2.Ми дізналися…

3.Навчилися …

4.Найцікавішим мені здався той момент, коли …

5. Важким для мене стало…

Синоніми – це … (приклади..)

Синонімічний ряд – це … (свої приклади) Це група слів, об'єднаних синонімічними відносинами.

Роль синонімів у мові…

Рефлексують. Виражають особисте ставлення до процесу результатів уроку.

Пізнавальні (Рефлексія діяльності)

Регулятивні (контроль та оцінка процесу та результатів діяльності)

Особистісні (самовизначення, самооцінка)

Комунікативні

(Вираз своїх думок з достатньою повнотою і точністю)

Особистісні (а декватне розуміння причин успіху/невдачі у навчальній діяльності)

14.

Домашнє завдання

§24, упр. 179; для сильних учнів – написати міні-твір на тему «Осінній ліс», використовуючи синоніми

Записують домашнє завдання

Особистісні

Муніципальний казенний загальноосвітній заклад

«Люксюгунська основна загальноосвітня школа»

Кобяйського улусу Республіки Саха (Якутія)

«Синоніми»

Конспект уроку російської мови у 5 класі

в умовах реалізації ФГЗС

Виконала вчитель

російської мови та літератури

МКОУ «Люксюгунська ЗОШ»

Пахомова Катерина Володимирівна

Люксюгун, 2017 року.

Тема: Синоніми.

Мета уроку: дати поняття синонімів та його ролі у промови.

Завдання:

- навчальні: навчити розрізняти синоніми з різними відтінками значень; емоційним забарвленням та стильовою неоднорідністю;

- розвиваючі: розвивати вміння підбирати синоніми до цього слова, використовувати синоніми у мові, розвивати монологічну мову учнів;

- виховні: виховувати любов до слова, інтерес до російської.

Заплановані результати:

особистісні: формувати інтерес до російської;

метапредметні: розвивати операції логічного мислення: зіставлення, аналіз, навички самоконтролю, взаємоконтролю; вміти працювати індивідуально та у групі, знаходити загальні рішення; викладати свою думку та аргументувати свою точку зору; визначати цілі майбутньої навчальної діяльності, послідовність дій, оцінювати досягнуті результати.

предметні: розширити понятійну основу про лексику російської; за допомогою практичних завдань забезпечити розуміння учнями ролі синонімів із різними відтінками значення.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Форми роботи: індивідуальна, робота в групах, колективна

Обладнання: підручник, презентація, комп'ютер, роздатковий матеріал.

Структура та хід уроку:

Вітальне слово вчителя:

Ми прийшли сюди вчитися,

Не лінуватися, а працювати.

Працюємо старанно,

Слухаємо уважно.

Почнемо наш урок (перевірка готовності учнів до уроку, визначення відсутніх, організація уваги учнів).

Вітають вчителі, роблять записи у зошитах

УУД:

особистісні, комунікативні.

Ціль – створення доброзичливої ​​атмосфери, мотивація на навчання, створення ситуації успіху.

Актуалізація знань

Лексичний диктант (За лексичним значенням учні повинні визначити слова та записати їх. Усі слова мови (лексика).Розділ лінгвістики, що вивчає лексику (лексикологія).Слова, мають одне лексичне значення (однозначні).Слова, які мають кілька лексичних значень (багатозначні).Слова однакові за звучанням і написанням, але різні за значенням (омоніми).Слова із протилежним лексичним значенням (антоніми).

Самостійно записують слова, а потім здійснюють самоаналіз та взаємоперевірку.

Регулятивні (контроль, корекція знань).

Введення у тему

Сьогодні ми познайомимося з новим явищем лексики і для ваших спостережень пропонується уривок із казки Д. Мамина-Сибіряка "Казка про хороброго зайця ...".

Зібралися старі зайці, збіглися маленькі зайченята, приплелися старі зайчихи – усі слухають, як хвалиться заєць…

Гей, ти, косе око, ти і вовка не боїшся?

І вовка не боюся, і лисиці та ведмедя – нікого не боюся!

Це вже виходило дуже кумедно. Хихикнули молоді зайченята, засміялися добрі старенькі зайчихи, посміхнулися навіть старі зайці.

1.Назвіть дієслова руху, що характеризують зайців у лісі. Чим цікаві ці дієслова? (Зібралися, збіглися, приплелися).

2. Як відреагували зайці на хвастощі головного героя? (Хіхікнули, засміялися, посміхнулись).

Отже, про те саме можна сказати різними словами, які за змістом близькі, але відрізняються відтінками значення.

Діти знаходять синоніми у тексті, визначають їх значення.

УУД:

Регулятивні (ппошук та виділення інформації).

Предметні (аналіз із виділення загальних ознак, порівняння, побудова логічного міркування).

Пізнавальні (уміння будувати висловлювання, Вираз власної думки).

Визначення теми та цілей уроку.

- Подумайте, про що ж ми говоритимемо сьогодні на уроці?

Протягом уроку ми повинні відповісти на такі запитання:

Синоніми – це … (приклади)

група слів, об'єднанихсинонімічнимивідносинами.

Роль синонімів у мові…

Формулюють тему та мету уроку.

УУД:

Регулятивні (формулювати тему та мету уроку, планування).

Пізнавальні (формулювання проблеми)

Відкриття нового знання.

1. Пояснення нової теми.

Що це за слова «синоніми»?

Постараємося з'ясувати та доповнити наші знання.

- Назвіть слова, які позначають місце, де живе людина.

Вчитель показує слайди, відповіді записуються у зошитах. (Будинок, хІжина, курінь, хата, котедж, вілла).

Будинок - загальновживане слово і є стилітично нейтральним синонімом для інших слів, вживається у текстах різних стилів.

Хатина – застаріле слово, котедж, вілла – запозичені, що прийшли з іншої мови.

Слова ці однієї частини мови, позначають одне й те саме, але можуть відрізнятися один від одного відтінками лексичного значення та вживанням у мові. Ці слова називають синонімами.

ВИСНОВОК: Синоніми урізноманітнять нашу мову, роблять її багатшими, яскравішими, виразнішими. Синоніми відрізняються відтінками лексичного значення.

Діти визначають значення кожного слова, знаходять відмінності у значенні слів, роблять висновок.

Проблемне пояснення нового матеріалу.

УУД :

Комунікативні( взаємодія, під час якого з'ясовуються значення слів, ознаки синонімів.

2. Робота з текстом підручника.

Подивимося тепер, як підручник дає визначення синонімів (Е.А. Бистрова, Російська мова 5 клас).

Читають теоретичний матеріал у підручнику, роблять висновки.

Пізнавальні (спостереження, пошук інформації).

Закріплення знання

    Пропонує виконати упр. 349(по завданню):

Доведіть, використовуючи в потрібних випадках матеріал для довідок, що дані нижче слова – синоніми.

Завірюха, завірюха, буран; спека, спека; доріжка, стежка; алфавіту, абетка.

Висока температура повітря; Снігова буря; перелік літер у визначеному порядку; вузька смуга землі, влаштована чи протоптана для зручності ходьби.

Виконують завдання (колективна робота, за бажанням – самостійно з подальшою самоперевіркою).

Предметні

Пізнавальні (загальнонавчальні дії)

Регулятивні (контроль)

    Робота у групах

Вправа: знаходження синонімів у віршах (робота у групах).

Де ми? Відгадайте.

Чи не море, не земля,

Пароплави не плавають

І ходити не можна. (Болото).

На шляху топке болото. Сидить водяний. Він покаже нам шлях через болото, якщо ви правильно знайдете синоніми у віршах (вірші записані на купині). (Виходять учні від кожної групи та беруть купини)

1-а купина (1-а група)

Бурани, завірюхи та хуртовини,

Як багато з ними канітелі,

Як багато шуму, штовханини,

Як набридли вони мені! -

Так пробурчав мороз похмурий

І річку в кригу скував без галасу.

2-а купина (2-а група)

Зябне осинка,

Тремтить на вітрі,

Стине на сонечку,

Мерзне в спеку.

3-я купина (3-я група)

Дуб дощу та вітру зовсім не боїться.

Хтось сказав, що дубові страшно застудитися.

Адже до пізньої осені дуб стоїть зелений,

Значить, дуб витривалий, отже, загартований.

(Порадившись, кожна команда відповідає та захищає свою відповідь).

Чому ви вирішили, що це синоніми? (Позначає одне й те саме, але по-різному пишеться і вимовляється, є однією і тією ж частиною мови.

Якою частиною промови є синоніми у 1-й групі? У другий? У третій? (Іменники, дієслова, прикметники).

Що сильніше - хуртовина чи буран?

Чим відрізняються хуртовина, завірюха, буран, завірюха як явище природи? (силою вітру)

Яке слово ще можна поставити у цьому синонімічному ряду? (пурга)

На дошці: Засумувати – затужити, смуток, зажуритися, зажуритися.

Яке слово тут зайве? (Зайве сум, тому що синоніми є однією і тією ж частиною мови)

Підберіть дієслово-синонім із коренем "сум" (засумуватись)

Отже, якими частинами мови можуть бути синоніми?

Розбиваються на групи, виконують завдання, один із групи відповідає

Комунікативні (уміння висловлювати та відстоювати свою точку зору)

Пізнавальні (пошук інформації)

Регулятивні (аналіз текстів)

    Знайомство зі «Словником синонімів російської».

Кожна словникова стаття словника синонімів складається з декількох прикладів, що утворюють синонімічний ряд, який починається зстрижневого слова (його ще називають домінантою ). Воно є найбільш уживаним. У словнику синонімів стрижневе слово стоїть першим у синонімічному ряду.

Розглядають словники

Пізнавальні

    Знайомство з визначенням синонімічного ряду

- Перепишіть синоніми як посилення дії:

    Захоплюватися, хвалити, звеличувати, схвалювати.

    Шептати, кричати, сказати, вигукнути.

Група синонімів – це синонімічний ряд.

Градація - група синонімів однієї й тієї ж частини мови, де кожне слово сильніше, виразніше відбиває сенс сказаного.

Виконують завдання, запропоноване вчителем Самоперевірка виконаної роботи.

Пізнавальні:

(Використання знако-символічних засобів)

Регулятивні

(контроль)

Комунікативні

Фізхвилинка

Гра в м'яч. Вчитель кидає м'яч одному з хлопців, він називає синонім до слова, яке вимовляє вчитель.

Приятель-друг

Противник-ворог

Крокувати-йти

Солдат-воїн, боєць

Джерело-ключ

Лікар-лікар

Завірюха-завірюха, завірюха, ураган

Холод-мороз, холоднеча

Мокрий - сирий, вологий

Смачний-апетитний, ласий.

Грають

Комунікативні

Закріплення знань (продовження)

Визначення ролі синонімів у мові

    Редагування тексту.Дітям пропонується текст із словами, що повторюються. Потрібно замінити їх синонімами.

Немає боязкої тварини, ніж заєць. Навіть за слабкого шуму він лякається і біжить. Тільки пізно ввечері чи вночі боязкий зайчик виходить зі свого притулку, а на світанку ховається в якомусь затишному куточку. Багато у несміливого зайчика ворогів. За ним полюють і голодний вовк, і хижий яструб, і мисливець.Слова для довідок: боязкий, полохливий, боягузливий. (Пояснити розділові знаки схемою в останній пропозиції)Який текст звучить краще, той, який вам запропонував чи той, який створили ви?Зробіть висновок: а навіщо нам потрібні синоніми ? Синоніми нам необхідні, оскільки роблять нашу мову яскравішою, виразнішою, допомагають уникати повторів і не допускати мовних помилок.

Працюють з текстом, роблять висновки

Комунікативні (постановка питання)

Пізнавальні (аналізують текст, виділяючи потрібні слова)

Регулятивні (виділяють та усвідомлюють те, що вже засвоєно, вносять корективи)

    Поспішайте пропозиції. Замість крапок вставте слова, що стоять у дужках, у потрібному відмінку.

1) Партизани відобразили все... супротивника.

Уся природа чекала... весни.

(атака, наступ)

2) Вчитель регулярно проводив... із батьками.

Він сплатив поштою... по телефону.

(розмова, розмова)

3) З вікна відкривався гарний... на морі.

У романах Тургенєва грає значної ролі.

(Вигляд, пейзаж).

Записують речення у зошиті, вставляючи слова у потрібному відмінку. Проводять взаємоперевірку.

Регулятивні (контроль, корекція, оцінка)

    З'єднайте лініями синоніми із різних колонок.

Багрянець Своєрідність

Схематизм Висловлювання

Незламність Шаблонність

Індивідуальність Стійкість

Текст Скульптор

Абзац Відступ

Ваятель Пурпур

Завдання виконується на дошці

Пізнавальні (постановка та вирішення проблеми)

Комунікативні (уміння висловлювати свої думки)

10 .

Контроль засвоєння матеріалу

Міні-тест

1. Підберіть синонім до слова БОРОТИСЯ.

А) змагання

Б) боротися

В) боротьба

2. Яке з цих слів не є синонімом до слова АКУРАТНИЙ?

А) охайний

Б) охайний

В) акуратно

3. Який із цих рядків є синонімічним рядом?

А) добрий – співчутливий – людинолюбство

Б) легкий – повітряний – невагомий

В) молодість - юність - молодіти

Беруть участь у тестуванні.

Проводять самоаналіз та взаємоперевірку.

Регулятивні( контроль, корекція, оцінка)

11.

Підсумок уроку

Підбиває підсумок уроку, виставляє оцінки, коментує роботу учнів під час уроку.

Сприймають інформацію. Оцінюють свою роботу на уроці.

Регулятивні (самооцінка)

Особистісні (самовизначення, морально – естетичне оцінювання)

12.

Рефлексія

Діти, продовжіть пропозиції:

1.Сьогодні на уроці ми повторили…

2.Ми дізналися…

3.Навчилися …

4.Найцікавішим мені здався той момент, коли …

5. Важким для мене стало…

Синоніми – це … (приклади..)

Синонімічний ряд – це … (свої приклади) Цегрупа слів, об'єднанихсинонімічнимивідносинами.

Роль синонімів у мові…

Рефлексують. Виражають особисте ставлення до процесу результатів уроку.

Пізнавальні (Рефлексія діяльності)

Регулятивні (контроль та оцінка процесу та результатів діяльності)

Особистісні (самовизначення, самооцінка)

Комунікативні

(Вираз своїх думок з достатньою повнотою і точністю)

Особистісні (адекватне розуміння причин успіху/невдачі у навчальній діяльності)

13.

Домашнє завдання

Повторити правила §67, упр. 353

Записують домашнє завдання

Особистісні